Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Wieczorem Yoko Ono otworzy swoją wystawę "Fly"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-17 16:16

Yoko Ono, jedna z czołowych eksperymentalnych i awangardowych artystek na świecie, otworzy wieczorem w Warszawie swoją wystawę "Fly". Założeniem ekspozycji jest zaprezentowanie kluczowych wątków działalności w bogatej i zróżnicowanej karierze artystycznej Yoko Ono. W Zamku Ujazdowskim zgromadzono więc obiekty, fotografie, wideo i instalacje.

Współorganizator wystawy, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej Astrup Fearnley w Oslo, Gunnar Kvaran, zwraca uwagę, że w Warszawie prezentowane są przede wszystkim prace z cyklu "Instrukcje". Są to prace w formie tekstów, które są następnie "realizowane" na wystawie. "Wiele z tych prac ma charakter interaktywny, wciągający widza" - mówi Gunnar Kvaran. Jak dodaje, na wystawie w Warszawie prezentowane są prace reprezentujące rożne okresy w wieloletniej karierze artystki od końca lat 50. po czasy współczesne. "Wystawa pozwala poznać koncepcje artystyczne Yoko Ono, które na przełomie lat 50. i 60. doprowadziły do rewolucji w pojmowaniu sztuki" - mówi Gunnar Kvaran. Zwraca równiez uwagę, że to Yoko Ono przyczyniła się do tego, że zaczęliśmy inaczej patrzeć zarówno na obiekt artystyczny, jak i rolę w sztuce artysty i widza.

Sama artystka, która gości w Warszawie po raz trzeci, zapewnia, że prace na wystawę wybierała bardzo starannie, ponieważ jak była tu w 1993 roku, zapamiętała atmosferę intymności. "Jak sądzę, Warszawa i Polska są mi tak bliskie, ponieważ sama pochodzę z niewielkiego kraju, a niewielkie kraje mają to do siebie, że znajdują się pomiędzy wielkimi krajami i muszą starać się przetrwać, a tym, co zapewnia nam przetrwanie jest mądrość. Mądrość, dzięki której jesteśmy w stanie przetrwać" - mówiła pochodząca z Japonii Yoko Ono. Jak dodała, Warszawa kojarzy się jej ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem, który po napaści Niemiec na Polskę popełnił samobójstwo. Artystka, która ma osiem oryginalnych prac Witkacego uważa, że jego wrażliwość jest cechą charakterystyczną Polaków. Jej zdaniem "Polska może jeszcze raz stworzyć wspaniałą kulturę". "Jestem przekonana, że Polsce jeszcze jest pisane stworzenie niesamowitej, wspaniałej kultury, która wywrze wpływ na cały świat. Sądzę, że znalazłam się w Polsce na początku tego procesu i mam okazję podzielić sie swoją tworczością licząc na to, że stanie się ona dla was inspiracją" - mówiła Yoko Ono.

Ekspozycja Yoko Ono - "Fly" , prezentowana jest w Centrum Sztuki Wspólczesnej Zamku Ujazdowskim i przestrzeni publicznej Warszawy. Wystawa będzie czynna do 26 października.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.