Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11093 miejsce

Warszawa. Wielka historia niewielkiej ulicy

Złota kaczka, tłoczna ulica, która zmieniła się w parkową alejkę, ogromna arena cyrkowa, historyczna biblioteka, cień Chopina i jedna z niewielu kamienic w okolicy, która bez większej szkody przetrwała wojnę. Brzmi tajemniczo?

Złota Kaczka przy Tamce / Fot. Katarzyna PrzemykTo wszystko znajdziecie przy maleńkiej ulicy Okólnik na tyłach Nowego Światu.

Tu mieszka Złota Kaczka

Jeśli skręcicie w Ordynacką u jej szczytu zobaczycie wyjątkowy zamek – pałac. Ma długą i burzliwą historię. Jego początki sięgają XVII wieku. Zbudowany na wzniesieniu nad ulicą Tamka, do dziś góruje nad okolicą. Był pensjonatem, koszarami, szpitalem polowym. Dziś jest tu Muzeum Fryderyka Chopina. Nie każdy jednak wie, że to również bajkowa budowla. Podobno w jego podziemiach mieszka zaklęta w kaczkę królewna.

Złota Kaczka ma tu też swój pomnik - fontannę. Usytuowany jest na niewielkim placu na tyłach pałacu. Wyjątkowy klimat tworzą surowe mury oporowe skarpy, na której wznosi się pałac. Czy legenda jest prawdziwa? Ciekawscy mogą zajrzeć do podziemi, przez otwory strzelnicze, jakie pozostały tu po dawnych koszarach.

Był cyrk, była ulica

Starówka – Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat to jedne z tych miejsc, które najbardziej ucierpiały podczas bombardowania Warszawy w 1939 roku. Dzieło zniszczenia dokończono podczas Powstania Warszawskiego. Podobna historia wiąże się też z ulicą Okólnik.

Park na tyłach Uniwersytetu Chopina ma też swoją ciekawą historię, którą nie każdy zna. To tu stał jeden z najbardziej niezwykłych budynków w stolicy – Cyrk Braci Staniewskich. Była to ogromna arena z widownią na 3000 widzów. Znana była przede wszystkim z cyrku wodnego, ponieważ dzięki specjalnej konstrukcji można było napełnić ją wodą. Cyrk słynął jednak przede wszystkim z prestiżowych walk zapaśniczych. Mówi się dziś o nim, że był polskim Madison Square Garden.

Park na tyłach Uniwersytetu przecina na pół wąwóz. Skąd się wziął? Czemu w tym miejscu nagle Skarpę przecięto? Przechadzając się tą parkową alejką wyobraźcie sobie brukowaną ulicę i gęsto przytulone do siebie domy. Niewielkie schody wspinające się na Skarpę. Wydaje się to prawie niemożliwe, ale tak tu właśnie było.

Cyrk Braci Staniewskich i ulica Szczygla to Warszawa nieodbudowana. We wrześniu 1939 roku okrągłą arenę niemieckie bombowce potraktowały jak tarczę strzelniczą. Zburzone domy na ulicy Szczyglej spalono w czasie Powstania Warszawskiego. To jak bardzo zmieniło się to miejsce możemy zobaczyć na historycznych zdjęciach.

Ocalała historia

Okólnik to też historia ocalenia. Podczas gdy jedna strona maleńkiego Okólnika obróciła się w pył drugą w cudowny sposób ominęły większe zniszczenia. Do dziś pozostały tu jedne z niewielu warszawskich stulatek – Kamienica Ordynacka i Biblioteka Ordynacji Krasińskich. Obie ufundowała Księżna Czartoryska. Jeśli się im dziś przyjrzycie zobaczycie w całej swojej krasie neoklasycystyczne budynki z początku XX wieku. Kamienicę zdobią płaskorzeźby wieńców laurowych i zdobione balustrady balkonów. Natomiast najbardziej charakterystyczny element Biblioteki to ogromny napis „Amor patriae nostra lex”.

Kamienica była jedną z najbardziej reprezentacyjnych w Warszawie. To tu swój pensjonat prowadziła Laura Colonna-Walewska. W latach międzywojennym jednym z lokatorów był Władysław Grabski, polityk narodowej demokracji i dwukrotny premier II RP.

Dziś wokół Kamienicy zobaczycie intensywne prace. Budynek odzyskał właśnie swój dach w przedwojennym kształcie, -w planach jest odtworzenie zburzonego narożnika, wraca też przepiękna elewacja. Nic dziwnego, że przy okazji na poddaszu znalazło się miejsce na nowe mieszkania. W końcu to wymarzone miejsce. Apartament z widokiem ze Skarpy, zamek owiany legendą i tyle wspomnień.

Biblioteka jeszcze czeka na swoje pięć minut i przywrócenie jej dawnej świetności.

Jesteś turystą? Poznaj więc Warszawę w małych uliczkach, pełnych przepięknej historii. Ukrytych tak jak niewielki Okólnik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pięknie zaprezentowana ulica :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.