Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Wystawa rzeźby Ewy Wesołowskiej "bezpieczneOtoczenie"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-24 20:42

Głównym zamierzeniem projektu jest poszerzenie dotychczasowych doświadczeń związanych z rzeźbą — głównie rzeźbą studyjną — o aranżację przestrzeni. Tematem projektu jest połączenie tradycyjnie pojmowanej rzeźby, w której widoczny. Wystawę można oglądać od 18 do 30 kwietnia w galerii "Schody" na Nowym Świecie.

Istotą projektu jest połączenie tradycyjnego kształtowania rzeźby, gdzie widoczny jest „gest artysty” i nie są zatarte ślady procesu twórczego – z aranżacją przestrzeni .

Rzeźbię w „dialogu” z miejscem ekspozycji, zarazem przekształcając je z myślą o powstającej w ten sposób całości. Dziełem jest rzeźba ukształtowana wraz z aranżacją przestrzeni miejsca, w którym się pojawia – w ich wzajemnym dialogu. To „cała sytuacja”, a nawet wydarzenie, jakim jest obecność, udział w niej „widza”. Dzieło „istni się” w dialogu przebiegającym w takiej sytuacji. „Całą sytuacje” według Roberta Morrisa stanowi wszystko, co znajduje się w polu widzenia odbiorcy, łącznie z nim samym. Wbrew temu, co twierdził sam Morris, koncepcja „całej sytuacji” nie odnosi się tylko do sztuki minimal artu. W sztuce minimalistycznej zostały przekroczone założenia kubistycznej estetyki, gdzie wszystko, co rzeźba ze sobą niosła znajdowało się w obrębie jej samej. W swoim maksymalizmie estetyka minimalizmu centrum pola doświadczenia przenosi poza same obiekty, uwzględnia przestrzeń pomiędzy obiektami i wokół nich. Krok dalej poszedł Allan Karpow podkreślając, że odbiorcy stają się elementami całości dzieła i niejako na niego wpływają poprzez np. swoje ubranie lub swoją liczebność.

Na sytuację składa się trójkąt wzajemnych relacji: rzeźba, otoczenie, widz. Niezaprzeczalnie otoczenie wpływa na odbiór dzieła, co zauważał Paweł Florenski, gdy pisząc o „życiodajnym duchu całości”, podkreślał, iż nawet światło, cisza i przestrzeń są organicznie związane z wystawianym obiektem, chociaż leżą poza jego granicami.

Wstęp bezpłatny


Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
00-029 Warszawa
tel./faks 22 828 89 43
www.facebook.com/galeria.schody
http://www.galeriaschody.pl

Znajdź nas na Google+

(Krzysztof Grzelak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.