Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27278 miejsce

Warszawa. Z ulic znikną słynne tramwaje "parówki" typu 13N

Są zaokrąglone, a przy dużej prędkości wydaja charakterystyczny hałas. Tramwaje typu Konstal 13N, nazywane "parówkami", stały się symbolem stolicy. Wkrótce znikną z torów.

 / Fot. あみでん, Creative Commons 3.0 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Warsaw_tram_Konstal13N_at_Old_town.jpg&filetimes "Trzynastki" zostaną wycofane z ruchu jeszcze przed nadejściem mrozów. Będzie to możliwe dzięki kolejnej dostawie niskopodłogowych składów typu Swing. W starych wagonach drzwi są bardzo wąskie. Starszym osobom trudno jest wejść po wysokich schodkach. Między siedzeniami nie ma dużo miejsca, a wyżsi pasażerowie narzekają, że zawadzają głową o poręcze.

Okazuje się, że popularne "trzynastki" maja także zalety. "Po pierwsze sprawdzają się jesienią, kiedy jest ślisko na torach. Dzięki umiejętnemu wykorzystywaniu ich hamulców często udawało się unikać zderzeń z innym tramwajem. Dodatkowo "trzynastka" ma czołgową blachę, która w czasie kolizji niewiele się odkształca" - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Adam Waluszko, motorniczy z blisko 20-letnim stażem.Charakterystycznie zaokrąglone tramwaje stały się symbolem Warszawy. Chorzowska fabryka Konstal pierwsze egzemplarze dostarczyła we wrześniu 1959 r. do zajezdni na Woli. Łącznie do stolicy trafiło ponad 800 wagonów. Obecnie 25 z nich kursuje po stołecznych torach. Wśród nich jest pierwszy egzemplarz 13N z 1959 r. o numerze bocznym 753.

Wycofanie "trzynastek" ma nastąpić w listopadzie lub grudniu.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie znałem tej nazwy wcześniej. :) Dodam jeszcze, że kilka z nich zostanie zachowanych w charakterze jeżdżących eksponatów na różne okazje, a owo "umiejętne wykorzystywanie hamulców" to prosty mechaniczny patent z pojemnikiem na piasek i lejkami wysypującymi go wprost pod koła. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

... słynne tramwaje "parówki" ... ubawiłem się przy lekturze. Ciekawy tekst pozdro Mariuszku : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.