Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Z wizytą u Króla

Wprost nie mogłam w to uwierzyć, gdy moi teściowie i kochana mama powiedzieli z całą stanowczością, że na Zamku Królewskim dotąd nie byli. A czemu rodowici warszawiacy nie byli na zamku? Chociażby z wycieczką szkolną?

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Royal-Castle-of-Warsaw_AB.jpg / Fot. WikimediaBo jak stwierdzili, gdy byli w szkole to Zamku Królewskiego jeszcze nie było. Cóż, nie jestem "lajkonikiem w tych sprawach" i wiem, że nie od razu Zamek odbudowano, ale... No właśnie, ze zdziwieniem odkryłam - dzięki internetowi oczywiście - że odbudowano go dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. W sumie to jesteśmy prawie równolatkami. Nieźle to brzmi, chyba założę sobie blog "Rówieśnica Zamku Królewskiego". A tak na poważnie to postanowiłam natychmiast nadrobić zaległości i w trzypokoleniowej wycieczce udaliśmy się na zwiedzanie.

Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, że Zamek Królewski nie powstał w momencie przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy. Już w końcu XIII wieku, stał w tym miejscu z Curia Minor - siedziba książąt mazowieckich. Ten Dwór Mniejszy był niczym innym jak typowym, na ówczesne czasy, grodem drewniano-ziemnym. Kolejni władcy dobudowywali elementy architektoniczne na terenie grodu: Wieżę Wielką, Curia Maior (czyli dwór większy ok. roku 1410). Od śmierci ostatnich książąt mazowieckich, czyli od 1526 roku, stał się regularną rezydencją królewską. Był nią przez kolejne 269 lat.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Royal_Castle_in_Warsaw,_1945.jpg / Fot. Wikimediaw podziemiach / Fot. Ewa SzafranowiczKolejnym, jego ważnym "mieszkańcem" okazał się być prezydent Rzeczypospolitej (od 1926 roku). Niestety w roku 1944 Zamek został zburzony przez hitlerowców, odbudowano go dopiero w latach 1971-1984. Odbudowa też nie przebiegała "różowo". Rządowy projekt o odbudowie został podjęty przez Sejm już w 4 lata po zakończeniu wojny. Niestety priorytety ówczesnej władzy i mocno ograniczone możliwości finansowe pozwoliły jedynie na odtworzenie Bramy Grodzkiej. W latach 60. oczyszczono teren i odbudowano budynek Biblioteki Królewskiej.
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Royal_Castle_Warsaw_Kubicki_Arcades.jpg / Fot. Wikimedia
Dopiero na podstawie ponownej decyzji Sejmu, w 1971 roku, powołano "Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie", projekt finansowany był całkowicie ze składek społecznych. W tym roku oddano do użytku już ostatni z brakujących elementów - Arkady Kubickiego. Jestem pod ich wrażeniem. Warto było czekać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.