Facebook Google+ Twitter

Warszawa za kilka lat może utonąć w śmieciach

Wieści o zamkniętym wysypisku miejskim i odwołanej budowie kolejnego, nie napawają radnych stolicy optymizmem. Ratusz obawia się, że za kilka lat nie będzie gdzie składować warszawskich śmieci.

 / Fot. Cezary p, GNU C.C 2.0W związku z zamknięciem jedynego stołecznego wysypiska Łubno, miasto musi korzystać z odpłatnej pomocy sąsiednich gmin. Jeszcze w tym roku, zgodnie z Planem Gospodarki Opadami dla Mazowsza, miały powstać cztery kolejne składowiska śmieci. Jednak w związku z protestami mieszkańców budowę trzech odwołano. Tylko władze Zielonki zgodziły się na budowę składowiska na swoim terenie. Jednak okazało się, że Zielonka nie ma prawa do gruntu, na którym wysypisko miałoby powstać. Jak podaje warszawa.gazeta.pl las należy do nadleśnictwa Drewnica, a ta instytucja na zagospodarowanie terenu zgody nie wyraziła.

Pomimo, że problem jest poważny, bo za wywóz śmieci na inne wysypiska miasto musi płacić aż 5 mln zł rocznie, władze stolicy sprawę bagatelizują.

Nielegalne wysypiska utrapieniem polskich miast i wsi

Niestety, problem jest bardzo poważny. Eksperci twierdzą, że przy produkcji 800 tys. ton odpadów rocznie, wysypiska zostają zapełnione w zastraszającym tempie. Kolejnym problemem jest też fakt, że aż 50 z 68 mazowieckich wysypisk nie spełnia norm unijnych. Obiekty będą musiały zostać zlikwidowane do końca 2015 roku.

Unijne normy określają także sposób składowania śmieci. Te zaś mają być segregowane, sortowane i utylizowane. Miasto nie ma jednak własnej sortowni czy kompostowni. Warszawa nie stworzyła też systemu selektywnej zbiórki odpadów. Porzucono także plan rozbudowy starej spalarni na Targówku.

Według oceny ekspertów za dwa lata nie będzie gdzie śmieci składować. Martwi wobec tego postawa radnych oraz prezydent Warszawy, którzy wciąż nie ma pomysłu, jak rozwiązać ten problem. Na razie nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało się w tej kwestii zmienić.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

2777
  • 2777
  • 06.04.2011 09:26

*władze stolicy sprawę bagatelizują.
Niestety, problem jest bardzo poważny.*

Tak. jest niestety. W ł a d z e sprwę b a g a t e l i z u j ą . Problem śmieci jest groźny i więcej niż poważny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
2777
  • 2777
  • 06.04.2011 09:22

Ciekawe, żaden polityk tego problemu nie umieszcza w swoim programie....
w końcu poślizgną się na śmieciach....

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan z wielkopolski
  • jan z wielkopolski
  • 05.04.2011 18:11

co w tym dziwnego. w-wa już tonie w g..nie(moralnym), zatem dodatkowo śmieci niczego nie zmienią

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.