Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19555 miejsce

Warszawa. Za tydzień w Teatrze Studio startuje Festiwal Kolady

Premierą "Rewizora" Nikołaja Gogola w warszawskim Teatrze Studio rozpocznie się w piątek, 7 listopada 2014 roku, Festiwal Kolady. Potrwa do 17 listopada.

Scena z Rewizora w reżyserii Nikołaja Kolady. / Fot. materiał promocyjny Teatru Studio w Warszawie- Mottem sztuki jest: «Nie przygaduj zwierciadłu, jak masz gębę krzywą». Wystawiam spektakl według sztuki Gogola i ludzie powinni się śmiać z postaci, które opisał Gogol, i to w nich powinni dostrzec siebie. Jesteśmy tak samo poniżani, obrażani, i tak samo bywamy śmieszni i głupi w tych naszych próbach poszukiwania szczęścia i odnalezienia fragmentu słoneczka na tej ziemi. W ten sposób robi nam się żal wszystkich, którzy tak bardzo się starają. Obiecuję, że ludzie przez cały spektakl będą się szczerze śmiać, a na koniec zrobi się wzruszająco. Ponieważ wtedy okaże się, że w tej historii nie ma niczego śmiesznego – zapowiada swoją najnowszą realizację Nikołaj Kolada, autor koncepcji scenografii, kostiumów i opracowania muzycznego. W roli Chlestakowa wystąpi Eryk Kulm, student Akademii Teatralnej w Warszawie, a towarzyszyć mu będą: Agata Góral, Ewa Jakubowicz, Marta Juras, Dorota Landowska, Monika Obara, Agnieszka Pawełkiewicz, Joanna Pokojska, Natalia Rybicka, Monika Świtaj, Łukasz Lewandowski, Modest Ruciński, Łukasz Simlat, Krzysztof Stelmaszyk, Mirosław Zbrojewicz, Michał Żerucha i Wojciech Żołądkowicz.

"Rewizor" grany będzie w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej, która jest jednocześnie kuratorem projektu podLogo Festiwalu Kolady. / Fot. materiał promocyjny Teatru Studio w Warszawie nazwą "Festiwal Kolady". - Wymyśliłam ten festiwal i realizuję go wspólnie z Teatrem Studio, ponieważ jestem przekonana, że ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy, jest stawianie żelaznej kurtyny pomiędzy Wschodem i Zachodem. To festiwal dla tych, których ciekawi to, o czym mówi dziś teatr rosyjski, o czym piszą mieszkający tam młodzi dramatopisarze. Powinniśmy konfrontować polski teatr z dorobkiem innych kultur, także tych zza wschodniej granicy. Jestem przekonana, że tego procesu nie wolno przerywać – mówi Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Celem Festiwalu jest zaprezentowanie nowych zjawisk i trendów w rosyjskiej dramaturgii ze szkoły uralskiej oraz przegląd dokonań reżyserskich Nikołaja Kolady określanego przez krytykę rosyjską mianem "Almodóvara rosyjskiego teatru". Poza wspomnianą już premierą "Rewizora", na scenie Teatru Studio będzie można zobaczyć spektakle wyreżyserowane przez Nikołaja Koladę z zespołem teatru w Jekaterynburgu ("Borys Godunow", "Tramwaj zwany pożądaniem", "Hamlet", "Wiśniowy sad") oraz w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego ("Maskarada") i łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza ("Marzenie Nataszy"). Poza spektaklami teatralnymi organizatorzy Festiwalu Kolady zapowiadają także spotkania, czytania sztuk uralskich dramaturgów w opracowaniu polskich twórców, pokazy filmowe, koncert zespołu Kurara, którego liderem jest Oleg Jagodin – aktor, będący nieformalnym liderem jekaterynburskiej trupy, odtwórca głównych ról w festiwalowych spektaklach. W programie znajdą się również warsztaty mistrzowskie dla aktorów prowadzone przez Nikołaja Koladę.

Program Festiwalu Nikołaja Kolady w Teatrze Studio w Warszawie:Plakat Rewizora w reżyserii Nikołaja Kolady. / Fot. materiał promocyjny Teatru Studio w Warszawie
7 listopada, godz. 19.00 "Rewizor" – premiera (Teatr Studio)

8 listopada, godz. 17.30 "Jestem stąd" – film dokumentalny
godz. 22.00 spotkanie z Nikołajem Koladą

9 listopada, godz. 17.30 "Koszmar latający na skrzydłach nocy" – film dokumentalny

10 listopada, godz. 20.00 "Marzenie Nataszy" – spektakl (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi)

11 listopada, godz. 18.00 „Marzec” - czytanie
godz. 20.00 „Borys Godunow" – spektakl (Teatr Kolady w Jekaterynburgu)

12 listopada, godz. 18.00 "Chór Charona" – czytanie
godz. 20.00 "Hamlet" – spektakl (Teatr Kolady w Jekaterynburgu)

13 listopada, godz. 17.30 "We mgle" – film, reż. Siergiej ŁoźnicaTramwaj zwany pożądaniem z Teatru Kolady w Jekaterynburgu. / Fot. materiał promocyjny Teatru Studio w Warszawie
godz. 18.00 "Zwykła śmierć" – czytanie
godz. 20.00 "Tramwaj zwany pożądaniem" – spektakl (Teatr Kolady w Jekaterynburgu)

14 listopada, godz. 18.00 "Frontowiczka" – czytanie
godz. 20.00 "Wiśniowy sad" – spektakl (Teatr Kolady w Jekaterynburgu)

15 listopada, godz. 15.00 Czernucha i pornucha na polskiej scenie. Nowy dramat uralski – debata
godz. 21.00 Kurara – koncert

16 listopada, godz. 16.00 "Niebiańskie żony łąkowych Maryjczyków" – film, reż. Aleksiej Fiedorczenko
godz. 18.00 spotkanie z Aleksiejem Fiedorczenką
godz. 20.30 "Szczęście ty moje" – film, reż. Siegiej Łoźnica

17 listopada, godz. 19.00 "Maskarada" – spektakl (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dla jasności ze specjalną dedykacją dla pana H.Cz. z Krakowa: ja - (nie) rozumiem, ty - (nie)-rozumiesz, on, ona, ono - (nie) rozumie; my - (nie) rozumiemy, wy - (nie) rozumiecie, oni, one - (nie) rozumieją

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Grażyno, jak ma odpuścić gościu, który nie zna odmiany czasownika: rozumieć i uparcie pisze" nie rozumie... Nie wymagajmy za dużo od niektórych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Grażyno nie rozumie co mam odpuścić ? Niestety w świetle Regulaminu materiał Pana K. ma znamiona materiału promocyjnego. A autor portalu Wiadomości24 w założeniach miał na mysli aby publikowane były informacje merytoryczne i jak najwięcej z danego regionu. Niestety wartość spada z powodu nietykalnych.
Obecnie jest tak, że jedni systematycznie lamią Regulamin, bo im wolno, a innch nie tylko pozbawia prawo do obrony, ale narusza sie dobra osobiste.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie, co z wami?!?
Czy już nie można niczego powiedzieć/napisać bez wazeliny?
Czy tylko prawda najmojsza musi pozostawać na wierzchu?
A co z punktami siedzenia i widzenia?

Krzysztofie, apeluję do Pana pedagogicznej intuicji i mądrości!
Panie Henryku, odpuść Pan!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest przysłowie oko za oko. Proponuje aby pan poprawił błędy stylistyczne ! A może przekopiować pewne komentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.