Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Zabytkowa parowozownia zburzona. Konserwator do dymisji

150-letnia parowozownia na warszawskiej Pradze została zburzona. Wojewoda mazowiecki zdymisjonował konserwator Barbarę Jezierską, która nie zdołała skutecznie przeciwdziałać rozbiórce zabytku. Upomnienie zostało również skierowane do paru innych instytucji.

parowóz / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rogow_05.jpgPraska parowozownia przy ulicy Wileńskiej powstała w 1860 roku. Była jednym z najstarszych obiektów tego typu na terenie województwa mazowieckiego. Jednak nie udało się jej uchronić przed rozbiórką przeprowadzoną przez dewelopera.

Brak wpisu do rejestru zabytków

Kontrola przeprowadzona przez wojewodę mazowieckiego w dniach od 4 do 13 sierpnia 2010 roku wykazała zaniedbania dotyczące wpisu obiektu do rejestru zabytków oraz brak współpracy między wojewódzkim a stołecznym konserwatorem zabytków oraz z inspektorem nadzoru budowlanego.

W maju 2009 roku właściciel parowozowni rozpoczął burzenie. Akcję chcieli przerwać miłośnicy zabytków. Wówczas wojewódzka konserwator Barbara Jezierska szybko rozpoczęła procedurę wpisania budynku do rejestru zabytków. Decyzja ta została zaskarżona przez dewelopera, który rozpoczął już burzenie. Ostatecznie sprawa trafiła do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który uchylił wpis oraz potwierdził prawo dewelopera do zniszczenia parowozowni.

Dymisja konserwatora

- Ochrona zabytków jest z głównym zadaniem konserwatora. W związku z nieskutecznym realizowaniem tego celu, wojewoda wniósł do Generalnego Konserwatora Zabytków o odwołanie Barbary Jezierskiej - mówi Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

Procedura wpisu parowozowni do rejestru została podjęta zbyt późno i nieskutecznie.

Stołeczny Konserwator Zabytków też winny parowóz / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ok22-31_locomotive.jpg

Wojewoda przekazał protokół kontroli Prezydent m.st. Warszawy z prośbą o wyciągnięcie wniosków w stosunku do Stołecznego Konserwatora Zabytków, któremu zarzuca się brak spójnej polityki ochrony zabytków, długofalowy brak współpracy z nadzorem budowlanym oraz - przede wszystkim - ze stołecznym konserwatorem zabytków, niewłaściwą współpracę z podmiotami społecznymi, np. niejasne zasady przekazywania dofinansowań, zapraszanie tylko wybranych organizacji na posiedzenia Forum Ochrony Zabytków (zamiast wszystkich).

Upomnienie dla Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Decyzja inspektora o wyburzeniu grożącego zawaleniem budynku wynikała z realizacji zadań inspekcji, czyli dbania o bezpieczeństwo budowlane. Niemniej, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego otrzymał upomnienie w związku z brakiem właściwego przepływu informacji między WINB a konserwatorami wojewódzkim i stołecznym odnośnie postępowania i decyzji w sprawie parowozowni. Konieczność właściwego przepływu informacji wynika z zasady pomocniczości i istoty działania służb wojewódzkiej administracji zespolonej - dodaje Biały.

Zobacz też: Warszawa: Praska parowozownia została zburzona

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.