Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Zakończyła się odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-11 13:48

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie zakończyła się uroczysta odprawa wart z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent Lech Kaczyński powiedział w swym przemówieniu, że trzeba budować nowy patriotyzm, który będzie patrzył w przyszłość, ale pozostanie zakorzeniony w pamięci.

Lech Kaczyński dodał, że częścią nowego patriotyzmu jest walka o należne miejsce Polski w Europie. Zdaniem prezydenta, Europa stoi przed eksperymentem, jakim jest wprowadzenie w życie traktatu lizbońskiego. Polsce odpowiada interpretacja traktatu zakładająca, że Unia Europejska jest związkiem niepodległych państw. - Nikt w Polsce nie zgodzi się, by w szkołach nie wieszać krzyży - podkreślił Lech Kaczyński.

Prezydent podkreślił, że Polska odzyskała niepodległość, gdyż podjęła o nią walkę. Nie uda się pozbawić niepodległości dużego narodu, jakim jesteśmy - powiedział Lech Kaczyński.
Honorowym gościem uroczystości była prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, która złożyła Polakom gratulacje z okazji Święta Niepodległości.

Pani prezydent przypomniała, że Litwa i Polska były razem w najważniejszych momentach historii. Ukoronowaniem tej wspólnej drogi jest obecne strategiczne partnerstwo obu krajów. Prezydent Litwy podkreśliła, że historyczne osiągnięcia obu państw opierają się na solidarności i zaufaniu.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza dokonano uroczystej odprawy wart.

Odczytano też Apel Pamięci ku czci wszystkich, którzy walczyli o niepodległość, a na płycie Grobu złożono wieńce. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów Wojska Polskiego i złożenie wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

W uroczystej odprawie wart wziął udział premier Donald Tusk, ministrowie spraw zagranicznych i obrony, przedstawiciele parlamentu i korpusu dyplomatycznego, a także kombatanci i harcerze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.