Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Zapłonęły znicze przed "Rotundą"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-15 20:19

Przed warszawską "Rotundą" zapłonęły znicze. 31 lat temu w wyniku wybuchu gazu w budynku banku PKO u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich zginęło 49 osób.

W poniedziałek przy tablicy pamiątkowej zawyła syrena strażacka, przedstawiciele władz miasta, województwa i służb ratowniczych złożyli wieńce. Przyszli też pracownicy banku PKO - również ci, którzy feralnego dnia byli w budynku.

Pani Teresa Gontarz przychodzi tu co roku, żeby uczcić pamięć koleżanek i kolegów. TAmtego dnia była w pracy. Pamięta potworny huk, kurz i ludzkie krzyki. Jak podkreśla - ją uratowała Opatrzność.

Właściciel budynku - PKO BP - planuje rozbiórkę budynku i postawienie w tym samym miejscu nowej konstrukcji - nawiązującej kształtem do pierwowzoru. Jak podkreśla Cezary Banasiński z rady nadzorczej banku - w nowym budynku również będzie tablica upamiętniająca ofiary wybuchu.

Pod pamiątkową tablicą spotkali się również obrońcy Rotundy. Sprzeciwiają się rozbiórce - kultowego ich zdaniem budynku. Przeciwnicy rozbiórki zapalili znicze i zebrali podpisy pod wnioskiem o wpisanie rotundy do rejestru zabytków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.