Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Żebractwo sposobem na zarabianie pieniędzy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-30 17:03

W Warszawie żebractwo jest sposobem na zarabianie pieniędzy. Stołeczny ratusz apeluje - nie dawajmy jałmużny na ulicy, a osobę która prosi o pieniądze skierujmy do ośrodka pomocy społecznej.

Każdego dnia kilkudziesięciu żebraków wychodzi na ulice i prosi o wsparcie, ale nikt nie zwraca się o pomoc do wyspecjalizowanych ośrodków. Jak przekonuje dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej na warszawskim Żoliborzu Anna Wiśniewska-Mucha, nie powinniśmy akceptować żebractwa.

Jej zdaniem datek pieniężny uspokaja sumienia i wiąże się z naszym miłosierdziem ale wspiera takie zachowania. Wiśniewska-Mucha podkreśla, że nie ma żadnego uzasadnienia, żeby w naszym kraju i w Warszawie były osoby, które żebrzą na ulicy. Jak dodaje, na pomoc społeczną są przeznaczane tak duże samorządowe środki, że każda osoba potrzebująca w tym mieście otrzyma odpowiednie wsparcie.

Nie ma statystyk, które pokazywałyby jaka jest skala żebractwa w Warszawie. Dyrektor biura polityki społecznej Bogdan Jaskołd przekonuje, że dla większości proszących o jałmużnę, żebractwo jest sposobem na życie. Jaskołd przypomina, że dając pieniądze nie mamy pewności czy zostaną one przeznaczone na jedzenie. W wielu wypadkach - zdaniem Bogdana Jaskołda - za takie datki kupowany jest alkohol.

Dodatkowo, żebracy są utwierdzani w przekonaniu, że nie trzeba nigdzie iść i poszukiwać pomocy skoro i tak otrzymują pieniądze. Dyrektor biura polityki społecznej przekonuje, że są żebracy, którzy w zależności od miejsca gdzie żebrzą dziennie zarabiają 200-300 zł.

Stołeczna policja przez ostatnie pół roku ukarała 223 osoby za żebractwo. Do procederu wykorzystywane są dzieci i osoby niepełnosprawne.

Nadkomisarz Edyta Bekisz z Komendy Stołecznej Policji przekonuje, że w każdym takim przypadku należy powiadomić policję. Żebraków można spotkać na dworcach PKS, PKP, w przejściach podziemnych czyli w miejscach gdzie jest dużo ludzi.

Jutro w stolicy rozpoczyna się kampania społeczna "Pomagam - nie daję". Urzędnicy wraz z policją i Strażą Miejską będą na ulicach poszukiwać żebraków i proponować pomoc.

W trakcie pilotażowego programu prowadzonego przez sześć miesięcy na Żoliborzu z pomocy skorzystała tylko jedna osoba żebrząca na ulicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.