Facebook Google+ Twitter

Warszawa: Znaleziono ciało z dokumentami szyfranta Zielonki

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-27 21:02

Na warszawskim Wawrze znaleziono ciało mężczyzny, który miał przy sobie dokumenty na nazwisko Stefana Zielonka. Żandarmeria wojskowa ustala, czy jest to zaginiony przed rokiem szyfrant kontrwywiadu. Ostatnio media informowały, że prawdopodobnie przebywa w Chinach. O sprawie informują TVN Warszawa i RMF FM.

Sprawa chorążego Stefana Zielonki wyszła na jaw w ubiegłym roku. Szyfrant wyszedł z domu na warszawskim Gocławiu drugiego dnia Świąt Wielkanocnych i już nie wrócił. Jego zaginięcie zgłosiła żona.

Wokół zaginięcia Zielonki powstało wiele hipotez. Ostatnio renomowany francuski portal specjalistyczny Intelligence Online napisał, że zaginiony szyfrant ukrywa się w regionie Szanghaju razem z żoną i dzieckiem. Portal twierdził, że Zielonka został zwerbowany przez chiński wywiad i pracuje przeciwko naszemu krajowi - donosi RMF FM.

Zielonka był przez wiele lat szyfrantem w Wojskowych Służbach Informacyjnych. Nadawał i odbierał tajne komunikaty. Znał klucze, hasła, systemy tajnej komunikacji, również tej wewnątrz NATO. Dobrze orientował się też w siatce polskich służb wywiadowczych za granicą. W marcu br. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła szyfrantowi zarzut dezercji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.