Facebook Google+ Twitter

Warszawa: znikną zebry w kształcie klawiatury fortepianu

Przejścia dla pieszych w kształcie klawiatury fortepianu na ulicy Emilii Plater zostaną zamalowane wraz z początkiem wiosny. Skończył się Rok Chopinowski, więc kończy się eksperyment ratusza.

 / Fot. Materiały prasowe/Urząd Miasta Pomysł na taki kształt przejść dla pieszych został zgłoszony przez Helenę Czernek i Klarę Jankiewicz z ASP. To one zaproponowały, by zmienić popularną zebrę w klawiaturę fortepianu i tym projektem wygrały konkurs na gadżet promujący obchody Roku Chopinowskiego.

Wcielenie pomysłu w życie niestety nie było przyjęte z entuzjazmem przez drogowców, którzy uważali chopinowskie pasy za niezgodne z przepisami ruchu drogowego. Mimo to, urzędnicy ratusza i ministerstwa infrastruktury nie poddali się i znaleźli sposób, by pomysł zrealizować. Urzędnicy postanowili, że zbadają naukowo czy takie pasy są bezpieczne, a na miejsce testów wybrali ulicę Emilii Plater.

Eksperyment jednak skończy się 31 marca i klawiatury nie pojawią się na innych ulicach. Ratusz składał wnioski o przedłużenie testów, ale KRBRD je odrzucił. "Przedłużyć badania na Emilii Plater nie mogliśmy zaś dlatego, że we wniosku wyraźnie napisano, że chodzi o Rok Chopinowski, a ten dobiegł już przecież końca" - mówi Marek Wierzchowski z KRBRD.

Wyniki doświadczenia nie będą miały znaczenia, chociaż Instytut Dróg i Mostów przegląda monitoring z ulicy Emilii Plater. Dodatkowo, ciężko ocenić wyniki eksperymentu - nie ma przecież porównania z innymi miejscami. Logicznie myśląc, wypadałoby więc go powtórzyć, ale ratusz nie złożył o to wniosku, a nawet jeśliby to zrobił i tak nie byłoby pewności, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Jeśli badanie zostało dobrze przeprowadzone i potwierdziłoby, że chopinowskie pasy są bezpieczne, może udałoby się je wpisać do kodeksu drogowego. "Wystąpimy o to, by móc namalować takie pasy na stałe" - powiedziała Katarzyna Ratajczyk, szefowa miejskiego biura promocji.

Źródło: TVN Warszawa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ciekaw kto za to znowu zapłaci, tak jak zwykle podatnik :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście szkoda, bardzo ładnie to wygląda!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Danuta
  • Danuta
  • 28.02.2011 17:55

Szkoda, że znikną, bo wyglądają bardzo efektownie. Sadzę, że gdyby te pasy nie były bezpieczne, albo inaczej, gdyby były niebezpieczne już dawno wystąpiono by o ich zamalowanie i nikt by się nie upierał aby miały pozostać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.