Facebook Google+ Twitter

Warszawa. Żoliborz nie będzie dłużej kulturalną pustynią

Remont Fortu Sokolnickiego dobiega już końca. Pozostała tylko kwestia tego, kto zagospodaruje fragment Cytadeli. W nowym budynku zmieszczą się dwie restauracje, kino, amfiteatr, miejsce na imprezy, warsztaty i kursy.

Fort Sokolnickiego przed remontem / Fot. klemens, creative commons 1.2Fort Sokolnickiego, który w przyszłości ma stać się imprezowym i kulturowym miejscem na Żoliborzu, miał ruszyć pełną parą na wakacje, jednak niestety, co było do przewidzenia, jego otwarcie opóźni się. I nie z powodu prac budowlano - remontowych, które są już kończone, ale z powodu braku firmy, która poprowadzi Centrum kultury. Oficjalne otwarcie XIX-wieczny Fortu Siergieja Sokolnickiego w parku Żeromskiego, fragmentu Cytadeli, jest zapowiadane na jesień.

Władze Żoliborza niedawno ogłosiły przetarg na koncepcję programową Fortu Sokolnickiego.
Pomysł na fort to miejsce, w którym będą odbywać się liczne imprezy kulturalne, kino, amfiteatrem, imprezami plastycznymi, fotograficznymi, liczne warsztaty i wiele innych atrakcji. Miejsce ma zarabiać na siebie przede wszystkim z działalności gastronomicznej.

Władze dzielnicy mają w planach przygotowanie ekspozycji krótkiej historii dzielnicy.
Wiceburmistrz dzielnicy Witold Sielewicz zapowiedział na konferencji prasowej, że XIX wieczny Fort Sokolnickiego będzie wyjątkowym miejscem na mapie Warszawy. Według niego
centrum kulturalne to miejsce porównywalne do krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, to połączenie kultury i gastronomi. Kawiarniane stoliki mogą stać na dziedzińcu. Będzie to nie tylko miejsce przyciągające mieszkańców stolicy i turystów, ale głównie jest to przestrzeń, która ma zrzeszać mieszkańców.

Władze dzielnicy w regulaminie konkursu zastrzegły, dla nich będzie zarezerwowane kwartalnie 180 godzin.

Fort Sokolnickiego, coraz bliżej finiszu

Oferty zagospodarowania miejsca całego zabytku lub jej części, należy wysyłać do ósmego czerwca. Dziewiątego nastąpi otwarcie kopert i komisja złożona z przedstawicieli dzielnicy i świata kultury będą wyłaniać zwycięzce. W podjęciu tej niełatwej decyzji, komisji pomogą wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród mieszkańców Żoliborza dotyczącą ich oczekiwań w stosunku do tego miejsca. Od dnia podpisania umowy, najemca będzie miał trzy miesiące by rozpocząć prace. Jeśli wszystko pójdzie płynnie, zgodnie z planem, oficjalnie otwarcie nastąpi w okolicach września.

Burmistrz dzielnicy Żoliborz Krzysztof Bugla zapowiedział dla gazety.pl, że stawka czynszu będzie minimalna. Jak sam wyjaśnia: "w ciągu pierwszych trzech miesięcy została ona ustalona na najniższym możliwym poziomie, czyli 1,04 zł za metr kwadratowy. Od czwartego miesiąca będzie wynosić ponad 4 zł".

Stołeczny Zarządu Rozbudowy Miasta do połowy lipca powinien zakończyć prace techniczne przy budynku i wówczas dzielnica oficjalnie przejmie budynek.

Ogromny budynek ma ponad 1600 mkw i został odnowiony za około 19 mln zł. Znajduje się tam kilkanaście przepięknie wyremontowanych pomieszczeń.


Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.