Facebook Google+ Twitter

Warszawiacy chcą obalić dekret Bieruta

Dzisiaj od godziny 10 pod Sądem Najwyższym kilkoro warszawiaków manifestowało w sprawie zniesienia ciągle obowiązującego dekretu Bieruta z 1945 roku. Jak mówią - domagają się ustawy regulującej sprawy gruntów w Warszawie, a wydany przez komunistyczną dyktaturę dekret chcą zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego.

Grupka manifestujący pod Sądem Najwyższym. / Fot. Marcin ChilińskiPrzed godziną 11 demonstrujący przeszli pod biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przy ulicy Długiej. / Fot. Marcin Chiliński"Dekret Bolesława Bieruta z 26 października 1945 r. "O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy" rodzi poważne wątpliwości, a nawet wywołuje dyskusje wokół
jego niezgodności z konstytucyjną zasadą ochrony własności. Grunty warszawskie zostały odebrane prawowitym właścicielom z rażącym pogwałceniem ówczesnego prawa i konstytucji. Powinny być oddane lub powinno być wypłacone odszkodowanie, lub przyznana nieruchomość zamienna, gdy z wielu przyczyn już zwrócić nie można" – czytamy na stronie Zrzeszenia Osób Objętych Dekretem Warszawskim.

Pismo, które nie zostało przyjęte w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. / Fot. Marcin ChilińskiPo około pół godzinnej pikiecie pod Sądem Najwyższym na placu Krasińskich, manifestujący zdecydowali się przenieść pod Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich na ulicy Długiej. Pod koniec demonstracji dwóch przedstawicieli Stowarzyszenia Mieszkańców Warszawy "Warszawiak" weszło do budynku, aby przekazać pisma z protestem. Nikt jednak nie przyjął delegacji demonstrantów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ważna sprawa. tekst OK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobre :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.