Facebook Google+ Twitter

Warszawiacy uczcili pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-25 18:22

W 60 rocznicę śmierci wielkiego bohatera II wojny światowej, mieszkańcy stolicy złożyli wieńce i zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej jego tragiczną śmierć.

Tablica znajduje się na murze aresztu śledczego, gdzie Pilecki był przesłuchiwany, torturowany i gdzie wykonano na nim karę śmierci przez strzał w tył głowy.
Marcin Wawrzyniak z Forum Młodych PiS uważa, że w naszym kraju za mało mówi się o życiu i bohaterstwie rotmistrza. On sam dowiedział się o tej postaci kilka lat temu. Przypadkowo odkrył to nazwisko podczas studiowania materiałów historycznych.
Popularyzowania wiedzy o Witoldzie Pileckim domaga się również starsze pokolenie. Zdaniem osób, które uczestniczyły w uroczystościach, takich ludzi jak Pilecki powinno się stawiać za wzór młodemu pokoleniu.
Niewiele jest miejsc upamiętniających sylwetkę rotmistrza Pileckiego. Żołnierz Armii Krajowej nie ma nawet grobu - władze komunistyczne prawdopodobnie pochowały go pod murem Powązek, na śmietniku. Dopiero dziś, rodzina Pileckiego doczekała się pomnika. Obelisk rotmistrza został odsłonięty w Krakowie.
Rotmistrz Witold Pilecki to postać wyjątkowa. W 1971 roku został zaliczony przez brytyjskiego historyka do sześciu najbardziej bohaterskich ludzi II wojny światowej. Pilecki dobrowolnie dał się złapać i osadzić w obozie KL Auschwitz. Spędził tam ponad dwa lata. W tym czasie zorganizował siatkę konspiracyjną, słał też jako pierwszy raporty do państwa podziemnego o tym, co hitlerowcy robią w obozie z więźniami.
Władze komunistyczne osądziły Pileckiego i skazały w 1948 roku. Został uznany winym szpiegowania na rzecz obcego państwa. Potem aparat PRL-u robił wszystko, aby postać ta została wymazana z historii. Dopiero w 1990 roku zrehabilitowano rotmistrza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.