Facebook Google+ Twitter

Warszawiak prosto z Afryki. Nowy projekt fundacji "Afryka Inaczej"

Pamięta ktoś jeszcze przerysowane wcielenia aktora Łukasza Garlickiego w klipie „Nie ma cwaniaka nad warszawiaka”, który nie tak dawno raczył zmysły mieszkańców stolicy? Fundacja „Afryka Inaczej” na pewno nie zapomniała, bo zaserwowała w swoim projekcie „Afro - warszawiacy” zupełnie nową, audiowizualną strawę.

Kadr z klipu "Jak przygoda to tylko w Warszawie", Fot. Fundacja "Afryka Inaczej" / Marta Surowiec / Fot. Fundacja "Afryka Inaczej" / Marta SurowiecTrzy popularne warszawskie szlagiery zostały okraszone zupełnie nową aranżacją rodem z Czarnego Lądu. Odgrzewany kotlet? Nic bardziej mylnego, bo jest to raczej fuzja smaków, a każdy teledysk podsypany został kulturową mieszanką przypraw. Klipy tchną świeżością, nowatorstwem, a przede wszystkim emanują pozytywną energią, której tak bardzo brakuje nam w codziennej gonitwie.

- Sięgnęliśmy po pozytywny przekaz, żeby pokazać wielokulturowe oblicze Warszawy - mówi Paweł Średziński z fundacji „Afryka Inaczej”, pomysłodawca projektu. - Chcieliśmy zerwać z tym negatywnym, krwawym i sensacyjnym wizerunkiem miasta, bo Warszawę współtworzyli przecież przybysze z różnych stron Polski i świata, i na tym polega jej wyjątkowość.

Modę na warszawskie ballady uliczne zapoczątkował zespół Szwagierkolaska założony w 1995 roku przez Muńka Staszczyka z T. Love i Andrzeja Zeńczewskiego. Współcześnie kontynuuje ją grupa „Projekt Warszawiak”, po odkurzeniu jednej z pieśni barda z Czerniakowa, czyli Stanisława Grzesiuka, wykonawcę wielu warszawskich ballad podwórkowych, w których uwiecznił sporą część folkloru miejskiego. Chodzi o piosenkę „Nie masz cwaniaka nad warszawiaka”. Później, co ciekawe, po raz pierwszy warszawskim cwaniakiem w tej piosence została kobieta - jak można wyczytać na stronie internetowej piosenkarki Ifi Ude, która zaśpiewała w nowej wersji przedwojennego szlagieru. Klip kręcony był na Pradze, by oddać klimat starej Warszawy.

- Bardzo mi się podoba nowa aranżacja - zdradza Jacek Jędrasik z „Projektu Warszawiak”. - Klip jest bardzo kulturalnie i profesjonalnie zrobiony, bije od niego pozytywna energia, a my zawsze będziemy wspierali wszystko, co opiewa i wychwala Warszawę - wylicza Jędrasik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Słowa wierszyka Juliana Tuwima " murzynek Bamboo w Afryce mieszka " jakby mniej aktualne?
Prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.