Facebook Google+ Twitter

Warszawiaków czeka urlop od tramwajów

Na sezon wakacyjny Tramwaje Warszawskie zaplanowały remonty torowisk na dziewięciu trasach. Będzie to największa w historii tego typu inwestycja. Czy mieszkańców stolicy czeka kolejny paraliż komunikacyjny, podobny do tego z czerwca 2007?

Tramwaj warszawski / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Tramwaj_w_Warszawie.jpgInwestycje planowane były od sześciu lat. Prace rozpoczęto jednak dopiero w czerwcu ubiegłego roku. Wtedy to, ze względu na remont torowiska od ronda Waszyngtona do pl. Zawiszy i wyłączenia jednego pasa ruchu na moście Poniatowskiego, zakorkowało się całe miasto. Gigantyczne korki tworzyły się tam nawet w weekendy. Wydaje się, że warszawiacy nie muszą się obawiać powtórki paraliżu z ubiegłego roku, gdyż większość prac przeprowadzanych będzie w mniej newralgicznych punktach miasta. W tegoroczne wakacje Zarząd Transportu Miejskiego planuje wymienić tory, w tym rozjazdy, na skrzyżowaniach aż na dziewięciu trasach w stolicy!

-Trudno powiedzieć dlaczego ZTM zdecydował się na przeprowadzenie aż tylu inwestycji w jednym sezonie. Przyśpieszenie terminu niektórych z nich spowodowane zostało przez czynniki zewnętrzne - mówi Wojciech Szydłowski, rzecznik Tramwajów Warszawskich. - Przykładowo, inwestycje przy Dworcu Wileńskim muszą być przeprowadzone przed czerwcem 2009 roku, gdyż wtedy rusza budowa II linii metra. Innymi powodami mogą być zbieżności renowacji przeprowadzanych przez Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - dodaje.

Pierwsze prace ruszą w sobotę na rondzie Żaba. Tramwaje linii 1 i 2 przez weekend będą jeździły ulicami Odrowąża, 11 Listopada, Targową i al. Solidarności. Jedynka pojedzie w stronę Woli a dwójka w kierunku Mokotowa. Kolejny remont tramwajarze zaplanowali na okres od 21 do 30 czerwca na skrzyżowaniu ul. Andersa i Stawki. Przez ten czas wyłączony z ruchu zostanie tramwaj linii 35. 14 czerwca, z powodu wymiany rur na ul. Nowowiejskiej, na tydzień zostanie wyłączony ruch tramwajowy. Drugi etap, a co za tym idzie kolejne utrudnienia komunikacyjne na tej ulicy, planowane są w terminie 23 lipca - 31 sierpnia.

Od pierwszego lipca do końca wakacji będą trwały prace remontowe na ul. Wolskiej. Problemem dla mieszkańców Woli i Bemowa będą wyłączone z ruchu linie nr 8, 10, 26 i 27, czyli wszystkie kończące trasę na przystanku os. Górczewska. W trakcie tego remontu zamknięte dla ruchu zostaną rozjazdy na skrzyżowaniu Solidarności i Okopowej.

Na lipiec zaplanowano również remont ul. 11 Listopada w kierunku Centrum. Na tym odcinku wymieniona zostanie nawierzchnia i tory tramwajowe. Prace potrwają do 27 lipca.

Od 2 do 22 sierpnia pasażerowie mogą spodziewać się utrudnień na skrzyżowaniu Ratuszowej z Jagielońską. Z powodu wymiany rozjazdu, nie będzie można dojechać z Pragi na Stare Miasto i dalej w kierunku pl. Bankowego. Następnego dnia, po zakończeniu tego remontu, utrudnienia w komunikacji zaczną się dla mieszkańców Gocławka, którzy zmuszeni będą przesiąść się do autobusów na Grochowskiej, od ul. Siennickiej do ronda Wiatraczna. Remont ulicy planowo zakończy się 31 sierpnia. Przez cały wrzesień ruch tramwajowy zostanie wyłączony na ul. Filtrowej, która zostanie rozkopana przez SPEC, który prowadzi tam własne renowacje.

Od początku września do 12 października prace remontowe będą trwały na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i Solidarności. W pierwszym etapie wzdłuż tych ulic nie pojedzie żaden tramwaj. Składy jadące z Centrum na Żoliborz zostaną przekierowane na Pragę lub Wolę, natomiast te, jadące od strony Pragi, pojadą do Centrum lub na Żoliborz. W drugim etapie prac (wrzesień) ruch tramwajowy odbywać się będzie jedynie z północy na południe (Żoliborz- Centrum/ Mokotów), a w trzecim etapie (październik) tylko ze wschodu na zachód (Wola- Praga).

O zastępczych środkach komunikacji na wyłączonych trasach tramwajowych nie można powiedzieć nic, prócz tego, że będą zapewnione. - Jesteśmy informowani na bieżąco o zastępczych środkach komunikacji dla tramwajów, ze względu na brak wyłączeń linii nie ma potrzeby uruchamiania dodatkowych środków komunikacji. Tak więc do godziny 13, do biura TW nie napłynęła od ZTM żadna informacja na ten temat - mówi Szydłowski. Podobnie nie można zbyt wiele powiedzieć o kosztach całego przedsięwzięcia. Wiadomo tylko, że częściowo remonty sfinansuje Unia Europejska. - Nie mogę w tej chwili powiedzieć ile wyniosą koszty remontów z całego sezonu, ostateczną kwotę poznamy dopiero pod koniec roku, gdyż trzeba się liczyć z pewnymi renegocjacjami kontraktów i nieprzewidzianymi wydatkami - tłumaczy Szydłowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

"rozjazdy to też tory, nie sądzisz?"
Jasne. A skrzyżowania to też ulice, bo jedno i drugie pokryte asfaltem, więc co za różnica.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) reklamacje zgłoś

Komentarz został ukrytyrozwiń

racja, z tym ze mój tekst jest z wczoraj a ten z dzisiaj :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aha ..a sam temat i układ wiadomości niczym w tym linku...link
tylko, że chyba autor inny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

temat ciekawy dla podróżujących komunikacją miejską..ale budowa zdan... sporo powtórzeń..zdanie za zdaniem..np w tym akapicie..".O zastępczych środkach komunikacji "..itd..robi się takie masło maślane

Komentarz został ukrytyrozwiń

no tak, ale proponuje eksperyment, wytnij jeden akapit i wszedzie gdzie jest slowo trakcja lub rozjazd zastap to "torami". wyjdzie sporo powtorzen nie sadzisz?
pozdr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.06.2008 23:26

W Łodzi pracownicy MPK również posługują się określeniem "pociąg", choć zwykłym łodzianom wystarczy "tramwaj". W każdej kabinie jest nawet naklejka "Zachowaj odległość między pociągami".
Do określenia wielkości/długości tramwaju stosuje się określenia "skład" - np. "skład 2-wagonowy", "skład 3-wagonowy".

Trakcja – pojęcie odnoszące się do szynowego systemu transportowego, określające sposób napędu. Historycznie rozwijały się: trakcja konna, parowa, pneumatyczna (system tramwajowy Mękarskiego), spalinowa (niekiedy nazywana motorową), elektryczna.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Trakcja

Jako ciekawoste podam, iż pierwsze linie dojazdowe (obecnie tramwajowe linie podmiejskie) pomiędzy Łodzią a Tuszynem oraz pomiedzy Łodzią i Ozorkowem funkcionowały w TRAKCJI PAROWEJ.

To są normalne określenia spotykne w tej branży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Potocznie pociąg to pociąg – lepiej pisać o składzie, podobnie trakcja kojarzy się raczej z elektryczną niż tramwajową, a rozjazdy to też tory, nie sądzisz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pociąg – 1. zespół obiektów transportowych (drogowy, kolejowy, TRAMWAJOWY, wodny, metra, kosmiczny itp.) ....
początek definicji
pozdr

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W pierwszym etapie wzdłuż tych ulic nie pojedzie żaden tramwaj, pociągi jadące z Centrum na Żoliborz zostaną przekierowane na Pragę lub Wolę" - nigdy nie byłem w stolicy, ale ciekawość mnie zżera. Jaki związek mają pociągi z tramwajami?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.