Facebook Google+ Twitter

Warszawiaku, nie masz pomysłu na majówkę? Podpowiemy Ci!

Nieco ponad 30 km na północ od stolicy czekają na Ciebie widoki, o których nawet nie śniłeś. Dotrzesz do nich samochodem, autobusem, pociągiem lub ... kajakiem. Twierdza Modlin i okolice czekają!

Cytadela / Fot. PZ Studio dla Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze MazowieckimJeżeli z jakichkolwiek powodów nie możesz zbyt daleko oddalić się od stolicy, a chciałbyś, choć na chwilę, uciec od wielkomiejskiego zgiełku i zobaczyć widoki zapierające dech w piersiach, sprawdź: http://www.3rzeki.pl/. To organizacja pozarządowa, która skupia gminy powiatu nowodworskiego oraz okolic i promuje tutejsze atrakcje turystyczne. A jest ich tu sporo! Siedziba LOT Trzech Rzek i jednocześnie Centrum Informacji Turystycznej mieszczą się w Twierdzy Modlin przy ul. Baśki Murmańskiej 164 (dawna: Ledóchowskiego 164, Nowy Dwór Mazowiecki). Ale po kolei...

Wsiądź do pociągu byle jakiego, czyli jak tu trafićNowy Dwór Mazowiecki jest oddalony od Warszawy raptem o 34 km. Możesz wsiąść w samochód, wyjechać na "siódemkę", za Czosnowem skręcić w drogę 85 i już prawie jesteś na miejscu. Możesz też wziąć rower, wsiąść w pociąg (np. z Dworca Gdańskiego) i ze stacji Modlin (zabytkowy dworzec) na dwóch kółkach dotrzeć do twierdzy (trzeba jechać odwrotnie do kierunku jazdy pociągu, ul. Mieszka I). Rowerem to kilka minut, pieszo - chwilkę dłużej. Jeśli lubisz nordic walking - weź kijki. Z Warszawy kursują też autobusy: PKS lub lokalny przewoźnik Translud. Wtedy najlepiej wysiąść na przystanku Modlin Twierdza - GKO. Pomocny może się okazać Rozkład Jazdy. Nowy Dwór Mazowiecki leży nad Wisłą, więc możesz też wypożyczyć kajak i przypłynąć tu. Wtedy na ląd możesz wydostać się mniej więcej na wysokości Bramy Ostrołęckiej (to część twierdzy, w której obecnie mieści się restauracja; jest oznakowana).

Kto pyta, nie błądzi


Gdy już dotrzesz, pierwsze kroki skieruj do Centrum Informacji Turystycznej.W Twierdzy Modlin / Fot. PZ Studio dla Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Mazowieckim
Tam uzyskasz pewne informacje na temat zabytków, przewodników, restauracji, noclegów oraz (bezpłatnie!) mapy, foldery, ulotki. CIT czynny jest od godz. 9 do 17. Szczegóły pod numerem telefonu: (22) 713 32 79. W tym samym budynku znajduje się Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Warto odwiedzić to miejsce.

Kiedy?


1 maja przy Ledóchowskiego 164 odbędzie się finał konkursu "3rzeki na filmowo". Być może tego nie wiesz, ale w Twierdzy powstało wiele filmów, seriali i teledysków. Oglądałeś "Bitwę Warszawską", "Pana Tadeusza" i "W ciemności"? Zobacz na własne oczy plenery, w których te i inne produkcje były nagrywane. LOT Trzech Rzek - organizator konkursu filmowego przygotowuje dla Ciebie filmową wystawę i, co najważniejsze, wycieczkę po najczęściej filmowanych miejscach w Twierdzy. Finał konkursu o godz. 14.

Także 1 maja rusza akcja: Twierdza bliska sercu. Będziesz mógł wejść za drobną opłatą na Wieżę Czerwoną i - przy dobrej pogodzie - zobaczyć stamtąd Warszawę. Ale, bez obaw, nie zatęsknisz. Nie zdążysz.

Widok na Warszawę / Fot. PZ Studio dla Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze MazowieckimJeśli postanowisz odwiedzić te okolice 5 maja - na stadionie w Nowym Dworze Mazowieckim (ul. Sportowa 66) trwać będzie wtedy wielka majówka. Nad miastem będą latać balony, a na ziemi - zawody strongmanów i koncerty z okazji Rockandrollowego Święta Narodowego. Szczegóły http://www.nowydwormaz.pl/plik,238,majowka-pdf.pdf.

Twierdza i okolice


No dobrze. A co to jest właściwie ta Twierdza Modlin? Jej budowa rozpoczęła się na początku XIX w. na rozkaz samego Napoleona Bonaparte. Intensywnie rozbudowali ją Rosjanie. To prawdziwy ewenement na skalę europejską. Uwierz, że słowa nie oddadzą w pełni klimatu tego miejsca. Po przekroczeniu granicy twierdzy, ma się wrażenie, że jest się w innym świecie. Twierdza Modlin to historyczna dzielnica Nowego Dworu Mazowieckiego. Miasto opisuje swoje atrakcje w Strefie Turysty na stronie internetowej. Nie tylko twierdza warta jest zobaczenia. W centrum miasta również kryje się kilka ciekawostek: powojskowe budynki przy ul. Paderewskiego, zabytkowy kościół pw. św. Michała Archanioła, Park Miejski im. Józefa Wybickiego.

Do LOT Trzech Rzek należy nie tylko Nowy Dwór Mazowiecki. Warto zajrzeć np. do Pomiechówka. Tu znajduje się ciekawa cerkiew i fort. Zakroczym to jedna z najstarszych miejscowości na Mazowszu. Baza zabytków z opisami znajduje się na stronie internetowej LOT Trzech Rzek.

W pobliżu znajduje się także Kampinoski Park Narodowy i Zalew Zegrzyński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Matylda S
  • Matylda S
  • 23.04.2012 13:41

Przydatne informacje. Mnie marzy się by na długi weekend wyjechać do Głęboczka na pojezierze brodnickie. Relaks, dobre wino, grill z niesamowicie dobrymi przekąskami i przepiękne krajobrazy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
warszawiak
  • warszawiak
  • 20.04.2012 22:21

Przydatny tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aneta
  • Aneta
  • 20.04.2012 14:22

Klasa, jak zawsze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.