Facebook Google+ Twitter

Warszawie grozi blackout. Potrzebne nowe źródła energii

Warszawiacy zużywają coraz więcej prądu. Jak podają eksperci, perspektywa długotrwałych braków prądu, grożących paraliżem miasta, staje się coraz bardziej realna.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Ligne_haute-tension.jpg&filetimestamp=20051124191457Tzw. blackouty, czyli przerwy w dostawie prądu, miały w Warszawie miejsce już kilkakrotnie. Nawet krótkotrwałe braki energii, jak przekonali się mieszkańcy, mogą spowodować poważne problemy w całym mieście. Nie kursują tramwaje, pracę wstrzymuje lotnisko, nie działa sygnalizacja świetlna. Problemy dotyczą nie tylko komunikacji, ale także handlu. Pojawiają się utrudnienia w pracy sklepów, firm, fabryk.

Niestety, jak donosi www.tvnwarszawa.pl, takie sytuacje mogą się pojawiać znacznie częściej. Główną przyczyną są przeciążenia sieci. Te zaś związane są z coraz większym zużyciem prądu na terenie miasta. Sytuację poprawić miała modernizacja elektrociepłowni w Siekierkach, jednak jak na razie plany zostały zawieszone. Właściciel obiektu wycofał swój kapitał z Polski.

Niedoceniane źródła energii. Czy węgiel pójdzie w zapomnienie?

Dodatkowy problem to przestarzałe linie przesyłowe - przeszło 30-letnie sieci spowalniają cały przesył. Budowa nowych linii jest jednak utrudniona. Jak podkreśla profesor Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej, każdej tego typu inwestycji towarzyszą liczne protesty i odwołania mieszkańców. To efekt sklepu rybnego: wszyscy chcą poprawy, ale nikt nie chce słupów energetycznych ani na swojej ulicy, anie tym bardziej na swojej działce. Do rozwiązania tej kwestii niezbędna byłaby nowa ustawa. Tomasz Chmal, ekspert energetyki z Instytutu Sobieskiego uważa, że właściciele nieruchomości mają zbyt wiele praw, a przez to mogą blokować inwestycje sieciowe. Sytuacja szczególnie trudna jest zimą, kiedy mieszkańcy stolicy ogrzewają swoje mieszkania, a miasto pokrywa tylko 60 proc. zapotrzebowania energetycznego stolicy. W takim wypadku jakakolwiek awaria elektrowni w Kozienicach czy Ostrołęce, którymi wspomaga się miasto, przysporzy Warszawie wiele problemów. Budowa nowej sieci przesyłowej uniezależniłaby miasto od wsparcia zewnętrznych elektrociepłowni.

Awaria prądu w Warszawie. Ewakuowano Pałac Kultury i Nauki

Rozwiązania kwestii blackoutów są dwa. Pierwsze to oczywiście oszczędzanie energii przez każdego warszawiaka. Jest to jednak rozwiązanie wątpliwe, bo niemal wszystkie urządzenia w naszych domach zasilane są energią. Drugie rozwiązanie, na pewno bardziej skuteczne, to pozyskanie nowych źródeł energii dla stolicy.

Na razie istnieje projekt budowy energetycznego pierścienia wokół stolicy, który pozwoliłby na dostawę energii nawet w przypadku awarii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

do roberta kamińskiego
  • do roberta kamińskiego
  • 05.05.2011 15:34

Halo!!!! jeśli nie wiesz to przynajmniej nie pisz głupot co ma RWE do planów podkreślam planów budowy nowego bloku na siekierkach a poza tym VHP(VATTENFALL HEAT POLAND) ma swój wydział odpowiedzialny za zakup surowców i napewno nie kupuje od RWE wegla. Nie siej kolego sensacji i plotek oraz spisków rosyjsko niemieckich hahahaha.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Profesor Ryszard Kozłowski z Politechniki Krakowskiej wyznał , że proponował RWE budowę 10 zakładów geotermicznych na obrzeżach Warszawy. Każdy o mocy ciągłej (elektrycznej) ok. 100MW . W sumie jeden blok elektrowni konwencjonalnej.
Dyrekcja RWE była niezwykle zainteresowana projektem ponieważ , za niewielkie pieniądze rozwiązać można : - zaopatrzenie aglomeracji w prąd ( bez napowietrznych linii wysokiego napięcia) -oraz wykonanie limitów na energie odnawialną do których RWE jest zobowiązana.

Niestety projekt nie doczeka się realizacji ponieważ , zgodnie z międzynarodowymi porozumieniami Niemiecko -Rosyjskimi , RWE zobowiązał się do zakupu dla nowo wybudowanego bloku siekierkowskiej elektrowni węgla za wschodniej granicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A RWE buduje/remontuje swoje siedziby, kupuje super 'środki trwałe' dla swojego kierownictwa i podwyższa nam ceny prądu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.