Facebook Google+ Twitter

Warszawscy robotnicy nie mieli Święta Pracy!

Czy godzi się w Święto Pracy malować barierki przy moście? Co można powiedzieć o pracodawcy zmuszającym robotników do tego typu zajęć w dniu ich największego robotniczego święta, ustanowionego na pamiątkę krwawej manifestacji w Chicago?

System kapitalistyczny w naszym kraju ujawnia po raz kolejny swoje bezwzględne, krwiożercze oblicze. Oto właśnie robotnicy miasta Warszawy, szczególnie predestynowani do świętowania w 1 maja, malują tymczasem w brudnych kombinezonach barierki przy moście Poniatowskiego na Powiślu. Nie mogli pójść na festyn czy manifestację, lecz musieli w tak ważnym dniu smażyć się w upale przy swojej brudnej robocie. Zjawisko to zaobserwowałem dwukrotnie: pierwszy raz ok. godz. 10.15., drugi raz ok. 13.15., przejeżdżając przez wspomniany most. Wołało to wręcz o pomstę do nieba, rodziło zapytanie o sprawność działania Państwowej Inspekcji Pracy.

Zapewne wszyscy pamiętamy niedawną batalię partii politycznych w Sejmie dotyczącą pracy wielkopowierzchniowych placówek handlowych w niedziele
i święta. W wyniku tychże działań wprowadzono do kodeksu pracy zapisy dotyczące zakazu pracy w święta, poza przypadkami bezwzględnej konieczności
Nie mogą więc pracować w święta supermarkety, placówki handlu spółdzielczego, a nawet Empiki.

Jakież zatem uzasadnienie znaleźć dla malowania płotów w dniu Święta Pracy?
Można by podnosić argument o zasadności otwarcia sklepów handlujących artykułami spożywczymi (potrzeba zakupu jedzenia przez przyjezdnych) czy nawet Empików (w celu ułatwienia życia turystom, zamierzających nabyć publikacje niedostępne w ich miejscowościach czy przewodniki turystyczne).

Nie można znaleźć jednak żadnego uzasadnienia ani usprawiedliwienia dla tego typu działalności w dniu świątecznym. Zjawisko to tłumaczyć należy jedynie ekstremalną pazernością, brakiem elementarnego szacunku dla drugiego człowieka i norm prawnych właściciela firmy.

Kimże jest człowiek? Czy godzien jest szacunku i miana obywatela polskiego?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To sami robotnicy nie dbają o to aby świętować

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.