Facebook Google+ Twitter

Warszawska Nagroda Literacka zostanie przyznana po raz trzeci

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2010-09-24 09:56

Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy przyznawana była do 1938 roku, a od trzech lat przeżywa swój renesans. Ostatniego dnia września poznamy laureatów. Laur przyznawany jest w czterech kategoriach - suma poszczególnych wyróżnień wynosi 160 tys. zł.

Nagradzani są autorzy: książek o Warszawie, książek dla dzieci i młodzieży oraz literatury pięknej. Kandydatów zgłaszać mogły zarówno osoby prywatne, jak i wydawnictwa. Nadesłano ponad sto propozycji. W tym roku po raz pierwszy jury zdecydowało się na wcześniejsze ogłoszenie nominacji w trzech kategoriach, nadal nie informując jednak o pretendentach do nagrody głównej - informuje Tadeusz Górny, sekretarz jury.

Pisali dla Warszawy


Pierwszym laureatem miejskiej nagrody był najstarszy syn Adama Mickiewicza Władysław, ostatnim - Leopold Staff (1938). Wyróżnieni zostali również twórcy tak wybitni jak Tadeusz Boy-Żeleński (1933) i Maria Kuncewiczowa (1937).

W okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody o podobnym charakterze, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Spośród nazwisk laureatów nagród powojennych są Miron Białoszewski i Kazimierz Brandys.

Tegoroczne nominacje przedstawiono 14 września. - Po raz pierwszy w każdej z kategorii znajdujemy książki poświęcone Warszawie - podkreśla Tadeusz Górny. Warto zwrócić uwagę na pozycje o stolicy. W kategorii literatura piękna znalazła się nowa edycja "powidoków" Marka Nowakowskiego ("Moja Warszawa. Powidoki", Iskry 2010), a wśród książek dla dzieci i młodzieży jurorzy wybrali m.in. książkę Pawła Beręsewicza "Warszawa Spacery z Ciumkami", (wydawnictwo Skrzat 2009).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.