Facebook Google+ Twitter

Warszawska Noc Muzeów już w sobotę

W sobotę 16 maja po raz szósty odbędzie się Warszawska Noc Muzeów. Z ubiegłorocznej skorzystało 200 tysięcy osób. Już od godziny 19 otwartych zostanie 141 placówek kulturalnych w całym mieście. Większość będzie przyjmowała gości do 1 w nocy.

plakat ze strony http://um.warszawa.pl/v_syrenka/new/?dzial=aktualnosci&ak_id=18586&kat=3 Dostałam zgodę na wykorzystanie go w materiale. / Fot. http://um.warszawa.pl/v_syrenka/new/?dzial=aktualnosci&ak_id=18586&kat=3Mieszkańcy stolicy będą mieli wiele powodów aby wyjść wieczorem na miasto. Urząd Miasta we współpracy z wieloma instytucjami kulturalnymi, przygotował w tę jedyną noc mnóstwo atrakcji. Swe podwoje dla zwiedzających otworzy w sumie 141 placówek kulturalnych, a także instytuty narodowe (m.in. Bułgarski Instytut Kultury, Czeskie Centrum, Instytut Francuski, Instytut Słowacki, Węgierski Instytut Kultury). Bez problemów będzie można także zajrzeć do Synagogi im. Nożyków, Sejmu RP lub Archiwum PAN. Specjalnie na tę okazję swój przyjazd do Warszawy zapowiedziało także płockie Muzeum Mazowieckie, które rozgości się się m.in. w Fabryce Trzciny.

Impreza rozpocznie się w sobotni wieczór na Krakowskim Przedmieściu koncertem Grupy MoCarta. Tuż po nim odbędzie się barwna parada w kierunku placu Teatralnego. O 21.00 pod kościołem św. Anny będzie można obejrzeć przedstawienie Teatru Akt. Po nim, co godzinę, na placach przed najważniejszymi placówkami kulturalnymi, odbędą się podobne spektakle.

Co sprawia, że akcja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem? Magda Łań z biura prasowego Ratusza wymienia jednym tchem: - Muzea raz w roku, tylko podczas Nocy pokazują nieprezentowane na co dzień zbiory, krótki czas akcji (tylko kilka godzin), atmosfera (zwiedzanie nocą). Poza tym, placówki oprócz wystaw stałych, przygotowują niewiarygodną liczbę dodatkowych atrakcji. To wszystko powoduje, że warszawiacy szturmują tej nocy muzea, galerie i inne instytucje. Najlepszym dowodem na popularność tej idei jest fakt, że w zeszłym roku akces zgłosiło 80 placówek, w tym roku ponad 140.

Zainteresowani nie powinni mieć kłopotów z dotarciem do placówek. Uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe i tramwajowe. W tej kwestii także nie zabraknie atrakcji, gdyż na ulice Warszawy wyjadą zabytkowe autobusy, tzw. "ogórki".

Wszyscy chętni do wzięcia udziału w Nocy Muzeów, powinni jednak pamiętać, że zaangażowane w akcję instytucje nie będą otwarte przez całą noc. Tylko co czwarta z nich będzie dostępna dla zwiedzających do 3.00 nad ranem, reszta zaś do godz. 1.00. Wejście do obiektów będzie bezpłatne i bez konieczności jakiejkolwiek, wcześniejszej rezerwacji. Specjalne zaproszenie potrzebne są tylko po to, by zobaczyć Filtry Warszawskie i taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. - Wejściówki rozprowadzamy poprzez stołeczne dodatki gazet codziennych i radiostacje. Dzienniki zaczęły ich dystrybucję już w czwartek, większość będzie jednak dostępna dzisiaj. Na ogół należy zadzwonić do redakcji i odpowiedzieć na proste pytanie jeśli odpowiedź jest prawidłowa, otrzymuje się wejściówkę - informuje Magda Łań.

Warszawska Noc Muzeów z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Tylko w czasie ostatniej akcji, placówki odwiedziło ponad 200 tys. osób. Pozostaje mieć więc nadzieję, że w tym roku liczba zainteresowanych będzie większa. Może właśnie to zmobilizuje te instytucje, które nie wzięły jeszcze udziału w przedsięwzięciu do przyłączenia się w przyszłym roku.

Więcej szczegółów na temat Warszawskiej Nocy Muzeów, w tym adresy instytucji, które będzie można odwiedzić w tę jedyną noc w roku, a także dokładny rozkład jazdy, przygotowany specjalnie na tę noc, można znaleźć na: tej stronie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Wystawa " Horyzont zdarzeń" - Warszawski festiwal fotografii artystycznej noc muzeów 2009 - zobacz w jakim kierunku idzie polska fotografia. Sprawdź to: http://www.youtube.com/watch?v=k84elz6eMnU

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do 3 jest w mniejszej liczbie miejsc, jak przeglądałam program, to widziałam głównie zakończenia o 1 w nocy. Oczywiście idę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nazwa jest lekko myląca.
Jak dla mnie noc, to na prawdę noc, a nie wieczór ;)
Noc się zaczyna gdzieś tak koło 1 właśnie, razem z życiem klubowym ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.05.2009 13:41

To super impreza, warto zachęcać.
Oczywiście plus.
zapraszam : http://www.magazynsztuk.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=211&Itemid=56

Komentarz został ukrytyrozwiń

U nas w sobotę tez Noc Muzeów ale niestety tylko do 1, więc ta 3 w Warszawie wcale nie jest taka zła:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) właśnie szkoda, że o 3 się kończy.. ale i tak z przyjaciółmi przyjedziemy i mamy zamiar się bardzo dobrze bawić :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.