Facebook Google+ Twitter

Warszawska Sadyba - wyróżnienienie w plebiscycie

O warszawskiej Sadybie można mówić długo, dużo i z… miłością. To bardzo miłe miejsce na Ziemi i oczywiście absolutnie wyjątkowe w Warszawie.

Kilka tygodni wstecz wzięłam udział w plebiscycie organizowanym przez portal warszawa.ngo.pl pt. Stołeczne-Społeczne. Napisałam tekst o "mojej" Sadybie. Okazało się, że tekst znalazł się wśród pięciu wyróżnionych prac i otrzymałam malem miłą informację, cytuję:

Szanowna Pani,
miło mi poinformować, że Pani argumentacja - jako jedna z 5
najciekawszych - została nagrodzona przez redakcję serwisu warszawa.ngo.pl

Zapraszam do poczytania i obejrzenia paru zdjęć warszawskiej Sadyby.

Warszawska Sadyba

O warszawskiej Sadybie można mówić długo, dużo i z… miłością. To bardzo miłe miejsce na Ziemi i oczywiście absolutnie wyjątkowe w Warszawie. Zdecydowałam się zgłosić Sadybę do plebiscytu, ale zastanawiam się jak to uzasadnić, no bo jak można uzasadnić zakochanie w tym niezwykłym miejscu. Jednak spróbuję. Korzystam tu z różnych źródeł, głównie z własnego życia, ale także z dwóch portali internetowych: http://www.miasto-ogrod.sadyba.waw.pl oraz http://www.sadyba.waw.pl. Może na początek trochę historii, no… może nie tak trochę, ale…

Zobacz zdjęcia z Sadyby

Rok 1921 - Trzej hrabiowie: Skrzyński, Sobański i Tarnowski, właściciele okolicznych gruntów, założyli spółkę - „Miasto-Ogród Czerniaków”. Po załatwieniu niezbędnych formalności, wytyczyli kilkaset działek o powierzchni 1000 m2 każda, położonych nad Jeziorem i wzdłuż ul. Goraszewskiej.
Rok 1923 - Architekt, profesor Politechniki Warszawskiej, Oskar Sosnowski opracował plan zagospodarowania terenów wokół fortu, nawiązując w nim do idei miasta-ogrodu. Oficerowie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z majorem Władysławem Kuntzem i z gen. Józefem Zającem, rejestrują w Sądzie Grodzkim Warszawy Oficerską Spółdzielnię Budowlano-Mieszkaniową „Sadyba”,
Rok 1924 - Na terenie wokół fortu, przyznanym przez Magistrat m.st. Warszawy, spółdzielnia buduje i zasiedla osiedle malowniczo położonymi, jednopiętrowymi domami, z tarasami i ogrodami. Projektują je znani przedwojenni architekci: Oskar Sosnowski, Kazimierz Tołłoczko, Tadeusz Tołwiński i Aleksander Więckowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.