Facebook Google+ Twitter

Warszawski autobus Ikarus 260.04 z klocków LEGO!

Pierwsze autobusy Ikarus 260.04 pojawiły się w Polsce w 1972 roku. Jednak większość została sprowadzona po 1981 roku. Już wkrótce autobus miejski Ikarus 260.04 może być dostępny w zestawie klocków LEGO, ale potrzeba 10 tysięcy głosów.

Autobus Ikarus 260.04 zbudowany z klocków LEGO! / Fot. Mateusz WawrowskiIkarus 260.04 to jedenastometrowy węgierski autobus wysokopodłogowy. Został wyprodukowany na zamówienie PRL. W 1981 roku, ze względu na trudności z pozyskaniem autobusów Jelcz PR110U, zaczęto importować pojazdy miejskie firmy Ikarus. Podtyp ".04" stanowił wersję przeznaczoną na rynek polski, dostosowaną przez producenta do potrzeb polskich przewoźników. Do napędu Ikarusa zastosowano 6-cylindrowy silnik wysokoprężny Raba-MAN D2156HM6U o mocy maksymalnej 142 kW (193 KM) i maksymalnym momencie obrotowym 696 Nm przy 1300 obr./min. Przedniej części podwozia umieszczono oś LiAZ A4 produkcji radzieckiej. Natomiast w 1985 roku import wysokopodłogowych wehikułów został wstrzymany z powodu rozpoczęcia produkcji autobusu Jelcz M11.

Autobusy firmy Ikarus Karosszeria produkowane były w latach 1972-2002.

Wnętrze warszawskiego autobusu. / Fot. Mateusz WawrowskiNa początku kwietnia wpadłem na pomysł zbudowania Ikarusa 260.04 w barwach ogólnopolskich z klocków LEGO. Autobus ma 44 centymetrów długości, czyli został zbudowany w skali 1:25. W specjalnym programie Lego Digital Designer zaprojektowałem cały autobus i opublikowałem go na stronie LEGO Cuusoo.

Tył Ikarusa z klocków LEGO! / Fot. Mateusz WawrowskiJeżeli na projekt zagłosuje 10 tysięcy osób, firma LEGO wyprodukuje taki zestaw i będzie on dostępny w sklepach na całym świecie. Uważam, że autobus byłby świetną zabawką dla dzieci i dorosłych, ale także promocją miasta Warszawa, ponieważ zbudowany Ikarus bardzo dobrze odwzorowuje pojazd o numerze taborowym 289, który należy do Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej z Warszawy.

Autobus mam zamiar zbudować z realnych klocków LEGO, powoli zamawiam potrzebne mi elementy. Ostateczna wersja posiadać będzie otwierane wszystkie pary drzwi, a także skrętną przednią oś.

Jeśli chcesz zagłosować na Ikarusa 260.04 wejdź na stronę: lego.cuusoo.com/ideas/view/38877

Serdecznie dziękuję za wszystkie oddane głosy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Panie Mateuszu, już drugi podziwiam autobus z klocków LEGO. Chylę czoła zręcznym palcom miłemu hobby! Pamiętam kiedyś, jaka to była furora posiadać takie oryginalne klocki. Sam synowi pomagałem je układać i budowaliśmy nawet wspólnie, z czego nie zawsze był zadowolony...Próbowałem zagłosować na Ikarusa, ale to mi nie wychodzi, chyba coś robię nie tak...Pozdrawiam +5.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.