Facebook Google+ Twitter

Warszawski cmentarz żydowski niszczeje

Jedno z najbardziej magicznych miejsc w mieście jest prawie zupełnie zapomniane przez jego mieszkańców. Niedawno wyremontowano nagrobek - jeden z 200 tysięcy. To dobra okazja, by wybrać się w podróż na cmentarz żydowski.

1 z 15 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Główna aleja cmentarza. Została ufundowana przez Lwa Rywina. Fot. Mateusz Grochocki
Główna aleja cmentarza. Została ufundowana przez Lwa Rywina. Fot. Mateusz Grochocki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (75):

Sortuj komentarze:

U mnie w Jaworznie też jest cmentarzyk żydowski -zamknięty na kłódkę w Chrzanowie jest duży też pozamykany wiemy dla czego i przed kim te miejsca są zamykane!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Thade jak taki hardy to dlaczego nie ujawniasz własnego oblicza tylko się ukrywasz, niewiadomo czy to p[seudonim czy nie ja bym too nazwał Kapitan NEMO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żydom chyba religia zabrania renowacji i konserwacji nagrobków dlatego są w takim stanie, nie jestem tego pewien ale jest tu kilku znawców i miłośników kultury żydowskiej może coś powiedzą o tym?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.11.2009 21:12

chciała podzielić się fragmentem przemyśleń " zaduszkowych" naszego polskiego ksiądza z Taszkientu który wysłał mi "zaduszkowe opowieści" - myśli swoje z Uzbekistanu /dlaczego na moja skrzynkę, nie wiem/ zawarte w nich przemyślenia poniżej/fragment bo stron opowiesci tak wiele/ :

"Zaprawdę miłosierdzie dla żywych i dla zmarłych to bardzo podobne rzeczy. Bez szacunku dla cmentarzy i leżących tam ludzi, trudno mówić o szacunku dla żywych, którzy nas otaczają.
Jedno drugiemu służy. Zmarli to wspaniali nauczyciele. Ładnie sie o tym kiedyś wyraził św. Franciszek Salezy. "Gdy otwieram książkę w bibliotece, to wspominam, ze jej autor być może gdzieś w mogile leży. Jego twórczość żyje nadal a poprzez to i on sam".
Dodam, że każde cmentarzysko zaczynając od piramid poprzez rzymskie katakumby, Pere la chese, japońskie Jamasukro czy Yad Vashem, Stalingrad, Oswiecim, Katyn, Magadan, Karaganda, Wawel, Kopiec Kosciuszki i inne cmentarzyska wojenne czy obozy koncentracyjne, gdzie masowo ginęli ludzie, to również każdy malutki cmentarzyk jest szkołą życia i historii. Bez znajomości przeszłości nie ma przyszłości.
O tym mówił Jan Paweł II i wiele innych mądrych osób."

Ks. Jarosław Wiśniewski, Taszkient 3 listopada 2009

Komentarz został ukrytyrozwiń

"gdybyś napisał podobny komentarz pod galerią o jakimś starym poniemieckim cmentarzu (a pewnie byś napisał ;)), to założę się, że nie wywołałby ów komentarz takiej alergicznej reakcji..."

Masz rację - tak właśnie jest.
Tyle że w Polsce nazwanie kogoś "Ty Niemcu, Rosjaninie, Czechu, Kaszubo itp" nie jest postrzegane jako obelga, chyba że zrobi się z tego szwaba, ruska czy żółtka.
A spróbuj z "Ty Żydzie".

Co do problemu z polskim nastawieniem do Niemców - jest ogromny, co widać na przykładzie choćby Gdańska. Trudno nie wyczuć brak zgody mentalnej na uznanie niemieckiego dziedzictwa tego miasta. Nie mam tu na myśli deklaracji słownych - lęk ten jest wyczuwalny, plus chęć zaprzeczenia oczywistościom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"No dzięki Łukôszu (sory jeśli zła odmiana"
może być, Jadamié ;) i możesz pisać moje imię po polsku - nie obrażę się ;)

A nazwanie Cię nacjonalistą nie było z mojej strony komplementem, bo uważam, że nacjonalizm jest czymś złym i tak jak Pani Jadwiga napisała, nie jest tożsamy z patriotyzmem... Po prostu chciałem zwrócić uwagę, że nazwanie Cię antysemitą było sporą nadinterpretacją, a gdybyś napisał podobny komentarz pod galerią o jakimś starym poniemieckim cmentarzu (a pewnie byś napisał ;)), to założę się, że nie wywołałby ów komentarz takiej alergicznej reakcji...
Cóż - możliwość komentowania artykułów jest chyba po to, żeby ludzie mogli wymieniać poglądy i dyskutować...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@TT - komentarze maja dotyczyć treści publikowanego tekstu oraz poglądów wyrażanych przez dyskutantów. Zdanie "idiotyczna...." spelnia ten warunek, ponieważ nie godzi personalnie w nikogo: jest okresleniem szczegolnej, zbiorowej mentalności.
Natomiast okreslanie osoby, ktora to napisała w sposób pejoratywny lub przy uzyciu epitetów jest niedopuszczalne. (nie wiem, czy tak było, ale rozwazam teoretycznie taką mozliwość)
I taka jest róznica miedzy tym, co widoczne byc powinno, a co podlega usunieciu przez osoby uprawnione do takiej czynności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.11.2009 12:43

"Idiotyczna mentalność plemienna w najprymitywniejszym polaczkowatym wydaniu " - uważam, że po użyciu takich słów nie ma się prawa usuwać wpisów określających osobę która to napisała. Wiem, że mogę znaleźć mój wpis, ja czekam, aby to zostało przywrócone przez osobę która to zrobiła. Bo być sprawiedliwą i wcinać się jak koszula w pewne części ciała to każdy potrafi, ale gdy się pisze takie teksty też powinno się mieć odwagę usłyszeć od "polaczka" co o niej sądzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja dodam myśl Jana Pawła II:

"Historia dowodzi, że droga od nacjonalizmu do totalitaryzmu jest krótka oraz że brak równości między państwami prowadzi również do jej zaniku między ludźmi. W ten sposób zostaje unicestwiona naturalna solidarność ludów, zachwiane poczucie proporcji i podeptana zasada jedności rodzaju ludzkiego." - przemówienie podczas noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym, 15.01.1994.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Specjalnie dla nacjonalisty, pana Adama :

http://www.sciaga.pl/tekst/65813-66-patriotyzm_a_nacjonalizm

Oraz, dla urozmaicenia fragment z Giertycha: http://www.pardon.pl/artykul/358/giertych_nacjonalizm_wypacza_patriotyzm

Zazwyczaj patriotzm wiąże się z bohaterskimi czynami, powstaniami, zrywami narodowymi. Łączony jest z wydarzeniami spektakularnymi, ale patriotyczne powołanie realizujemy dziś przez codzienną uczciwą pracę. (...) Patriotyzm realizujemy ucząc nasze dzieci jak dobrze żyć w społeczeństwie.

Nacjonalizm wypacza patriotyzm jak szał miłosny wypacza miłość. Kto kocha własną rodzinę, nie musi nienawidzić innych.

Patriotyzm oznacza dumę z osiągnięć narodu i wstyd za jego przewinienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.