Facebook Google+ Twitter

Warszawski "parkingowy Superman" pilnuje prawa

Superman jest znany, lubiany i podziwiany. Niebieski strój z dużą, czerwoną literą S na klatce piersiowej to jego znak rozpoznawczy. Który z chłopców nie chciałby ratować świata? Warszawa ma swojego supermana. "Parkingowego Supermana".

"Superman: Billion Dollar Limited" (1942) / Fot. TheFoxx2, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Superman-billiondollarlimited1942.jpgSuperman z komiksu nazywa się Clark Kent. Warszawski Superman Maciej Tarłowski. I jeden i drugi broni słabszego i pokrzywdzonego. Maciej Tarłowski nie ma sił nadprzyrodzonych, nie potrafi wzbić się w powietrze, jak Superman z komiksu, ale ma jeden prosty przyrząd - telefon komórkowy. Z jego pomocą zawiadamia policję o kierowcach parkujących na miejscach dla niepełnosprawnych.

"Są kierowcy, którzy parkują na tych miejscach, mnie to irytuje w związku z tym staram się coś z tym zrobić" - mówi Maciej Tarłowski dla Polskiego Radia

I robi bardzo dużo. Kiedy widzi samochód zaparkowany na miejscu dla niepełnosprawnych, wyciąga telefon komórkowy, robi zdjęcie, które wraz z donosem wysyła na policję.

Maciej Tarłowski mówi, że teraz ma wprawę, ale na jego uwagę trzeba sobie zasłużyć, jednak takich osób, na które musi zwrócić uwagę, na pewno nie ubywa. Jak rejestruje kierowcę, który złamał przepis? W bardzo prosty sposób. "Muszę zrobić trzy, cztery zdjęcia. Fotografuję deskę rozdzielczą, żeby udowodnić, że nie ma tam legitymacji uprawniającej do parkowania na miejscu dla osób niepełnosprawnych, nalepkę z ubezpieczeniem, przód i tył samochodu. Zajmuje mi to 10-15 sekund" - tłumaczy warszawski Superman.

Można zastanowić się czy takie jedno zdjęcie wystarczy, czy to już dowód. Policjant Jacek Barski twierdzi, że po numerach rejestracyjnych policja ustala właściciela pojazdu, który popełnił wykroczenie.

"Ostatnio byłem pod wielkim wrażeniem, bo pan z komisariatu na ulicy Żytniej w Warszawie był już tak przygotowany do mojej wizyty, że spędziłem 10 minut na komisariacie" - opowiada, swoje wrażenia w kontakcie z policjantami, w rozmowie dla Polskiego Radia.

Pozostaje pytanie, jak reagują ludzie na tę formę pomocy innym. Arek Sołtys, niepełnosprawny poruszający się na wózku inwalidzkim, uważa, że to co robi "parkingowy Superman" to heroiczny wyczyn. Dodatkowo stwierdza, że Maciej Tarłowski dopilnowuje prawa i zgłaszając to na policję musi brać udział w postępowaniu. "Więc on zawraca sobie głowę tylko dlatego, że uważa, że to, co robi jest słuszne" - dodaje Arek Sołtys.

Polskie Radio umieściło link do artykułu w serwisie społecznościowym Facebook. "Chciałabym być taką supermenką" - pisze jedna z internautek i dodaje, że osoby, które stają na miejscach dla niepełnosprawnych, nie mają ani wyobraźni, ani kultury.

Kierowcy, którzy zaparkują na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, zapłacą mandat w wysokości 500 złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

ech
  • ech
  • 26.04.2011 11:04

Uważam, że wydzielone miejsca do parkowania dla niepełnosprawnych są bezsensem, a postawa opisana w artykule zwykłym kapusiostwem. Na szczęście jeszcze nie przybrało to rozmiarów jak w Rosji, gdzie niebieskie koguty ma większość VIPów i dzięki temu jeżdżą jak chcą...

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzysiek
  • krzysiek
  • 24.03.2011 14:27

3xTAK!

A do krytykujących:
Najłatwiej krytykować!
"śmierć urzędnika" - Ty wypełnij więc swoje "powołanie" i pomagaj dzieciom;].
A tych co oprócz pomysłu coś robią nie krytykuj.

PS ludzi z pogadaniem i wizją, a bezskutecznych to my już mamy w "polityce".

Komentarz został ukrytyrozwiń
śmierć urzędnika
  • śmierć urzędnika
  • 23.03.2011 19:16

tekst fajny ale supermen niech lepiej pomaga dzieciom w domach dziecka albo bezdomnym. Dla mnie większym heroizmem jest danie bułki bezdomnemu niż wykonanie tysiąca zdjęć samochodów stojących na miejscach dla niepełnosprawnych. To już lepiej jakby zamiast robić te zdjęcia pomagał niewidomym przejść przez ulice.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rycho
  • rycho
  • 23.03.2011 18:51

Kiedyś był program w tv o parkowaniu w miejscach dla niepełnosprawnych no największe osiągnięcia w tym maja celebryci 500zł dla takiej osoby to żaden wydatek i notorycznie parkują na oznaczonych miejscach

Komentarz został ukrytyrozwiń

W każdym mieście przydałby się taki Superman... i to nie jeden :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Grabski
  • Krzysztof Grabski
  • 23.03.2011 16:28

Fajna inicjatywa Pana Macieja.
Unikać należy czarnych aut BMW i łysych gości w gustownych dresach.
Wówczas będzie po warszawskim Supermenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.