Facebook Google+ Twitter

Warszawski Teatr Remus zaprasza na ostatni w tym sezonie pokaz spektaklu „ECHO”

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-06-14 15:25

„Echo” to spektakl-koncert zbudowany wokół pieśni tradycyjnych z różnych kultur. Spektakl jest próbą refleksji na temat obecności tradycyjnej pieśni we współczesnej kulturze - poza znanymi już schematami: wykonań skoncentrowanych na wielkiej dbałości o prawdę etnograficzną albo też dowolnego transformowania utworów, aby mogły wejść do nurtu kultury komercyjnej.

 / Fot. plakat„Echo” to spektakl/koncert - koncert, który eksploruje najbardziej podstawowe elementy języka teatru: działania fizyczne aktora wraz z precyzyjnym rodzajem energii wywoływanym przez nie w ciele, przestrzeń teatralną, relacje w przestrzeni i możliwości akustyczne, jakie one dają.

Spektakl „Echo” zbudowany jest wokół pieśni tradycyjnych i współczesnych odmiennych pod względem tematyki oraz pochodzących z różnych kultur. Tak różnorodny wybór oraz na nowo odkrywany przez aktorów sposób ich wykonania jest efektem refleksji na temat obecności tradycyjnej pieśni we współczesnej kulturze i dla współczesnego odbiorcy. „Echo” jest próbą zalezienia nowego sposobu prezentowania tych pieśni, poza znanymi już schematami: wykonań skoncentrowanych na wielkiej dbałości o prawdę etnograficzną albo też dowolnego transformowania utworów, aby mogły wejść do nurtu kultury komercyjnej. Staramy się znaleźć możliwość rozumienia starych pieśni bez upraszczania ich ani bez konieczności osadzania ich w oryginalnym kontekście kulturowym.

W swojej pracy aktorzy wykorzystują różne rodzaje emisji głosu i rezonansu w ciele
– te wynikające z zastosowanych technik śpiewu (śpiew jazzowy, śpiew tradycyjny – afrykański, arabski, łotewski),
wynikające aktorskich działań fizycznych oraz z akustycznych właściwości przestrzeni.

Właśnie przestrzeń, w której znajdują się i wykonawcy i odbiorcy jest kolejnym z uczestników spektaklu. Zespół w pełni wykorzystuje możliwości dramaturgiczne i akustyczne, wynikające z relacji przestrzennych między wykonawcami a widzem a także wykonawcami a rezonującymi elementami architektonicznymi. Efektem jest rozwibrowanie sali i wypełnienie jej brzmieniem.

W warstwie tekstowej, większość pieśni z koncertu „Echo” jest dla polskiego odbiorcy niezrozumiała. Zamiast tłumaczyć ich teksty, zespół wykorzystuje fakt, że treść słów najczęściej nie stanowi ich podstawowego nośnika znaczenia ani środka ekspresji i stara się nadać im nową wymowę, która wynika ze spotkania ich właściwości muzycznych z niekonwencjonalną przestrzenią i akustyką, oraz osobistymi skojarzeniami widzów. Spektakl “Echo” stawia odbiorcę sytuacji żywego doświadczenia najcenniejszych i unikalnych jakości w pieśniach: ich brzmienia, rezonansu w ciele i przestrzeni oraz nieograniczonych możliwości ludzkiego głosu.

OBSADA:
Gwidon Cybulski, Dominika Jarosz, Monika Mariotti, Sean Palmer, Monika Sadkowska, Łukasz Wójcicki.

REŻYSERIA:
Katarzyna Kazimierczuk

Zapraszamy:
18 czerwca, godz. 20.30
ul. Targowa 80 (drugie wejście od ul. Inżynierskiej 3 przez klub „Sen Pszczoły”

Wstęp wolny


Materiały prasowe

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.