Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2286 miejsce

Warszawski Teatr Studio triumfował w Kaliszu

16 maja 2014 roku zakończyły się 54. Kaliskie Spotkania Teatralne. Jest to festiwal sztuki aktorskiej i to właśnie aktorom przypadają najwyższe splendory tej imprezy. W tym roku Grand Prix otrzymali aktorzy Teatru Studio w Warszawie.

Plakat 54. Kaliskich Spotkań Teatralnych. / Fot. www.teatr.kalisz.pl54. Kaliskie Spotkania Teatralne odbywały się w dniach 10 - 16 maja w tamtejszym Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego. W ramach festiwalowego konkursu pokazanych zostało siedem przedstawień zrealizowanych w 2013 i 2014 roku. Na Dużej Scenie pokazano "Płatonowa" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, przedstawienie Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki "Bitwa Warszawska 1920" z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, "Carycę Katarzynę" Jolanty Janiczek i Wiktora Rubina z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz "Piątą stronę świata" według powieści Kazimierza Kutza zrealizowaną w Teatrze Śląskim w Katowicach. Natomiast na Scenie Kameralnej pokazane zostało przedstawienie warszawskiego Teatru Studio "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej wyreżyserowane przez Agnieszkę Glińską. Kaliski teatr również przedstawił w konkursie dwa przedstawienia: "Kupca weneckiego" Williama Shakespeare'a w reżyserii Adama Nalepy i "Versus" według Rodrigo Garcíi w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Jury konkursowe w składzie: Dobrochna Ratajczakowa, Jan Ciechowicz, Janusz Łagodziński po obejrzeniu 7 spektakli konkursowych postanowiło przyznać Grand Prix 54. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej w wysokości 20.000 zł ufundowaną przez Prezydenta Miasta Kalisza oraz statuetkę Wojciecha zespołowi Teatru Studio w Warszawie: Monice Krzywkowskiej, Dorocie Landowskiej, Agnieszce Pawełkiewicz, Marcinowi Januszkiewiczowi i Modestowi Rucińskiemu - wykonawcom przedstawienia "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej.Marcin Januszkiewicz i Agnieszka Pawełkiewicz w nagrodzonym Grand Prix spektaklu Teatru Studio w Warszawie. / Fot. www.teatrstudio.pl
Główne nagrody aktorskie ufundowane przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego w wysokości 4 000 zł każda przyznano Marcie Ścisłowicz za rolę Katarzyny II w spektaklu "Caryca Katarzyna" Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Krzysztofowi Globiszowi za role Witosa/Maxime'a Weyganda/Tego Szyfranta/ Księdza Skorupki w przedstawieniu "Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Nagrody aktorskie w wysokości 3 000 zł każda otrzymali: Katarzyna Dałek za rolę Soni w przedstawieniu "Płatonow" Antoniego Czechowa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Dariusz Chojnacki za rolę Bohatera w przedstawieniu "Piąta strona świata" Kazimierza Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i Juliusz Chrząstowski za rolę Władysława Broniewskiego w przedstawieniu "Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Wyróżnieniami aktorskimi w wysokości 1 500 zł każde jury nagrodziło Annę Radwan - Gancarczyk za rolę Kobiety z Poznania/ Margaret Thatcher w przedstawieniu "Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i Michała Jarosa za rolę Płatonowa w przedstawieniu "Płatonow" Antona Czechowa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Nagrodę specjalną otrzymała również Dorota Pomykała z rolę Polskiej Mamy w "Bitwie Warszawskiej 1920". ZASP przyznał Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza Piotrowi Domalewskiemu i Janowi Jurkowskiemu z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, grającym w sztuce "Versus".

Poza konkursem publiczność 54. KST mogła obejrzeć przedstawienie absolwentów bytomskiego Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie "Meblościanka" i musical "Skrzypek na dachu" w reżyserii Jerzego Gruzy z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

*źródła: www.teatr.kalisz.pl, www.e-teatr.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.