Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15737 miejsce

Warszawski weekend światopoglądowy

W Warszawie dużo się w ten weekend działo. Poza masą plenerowych imprez rodzinnych, centrum miasta stało się areną do wyrażania swojego światopoglądu. Szczególnie podczas manifestacji, na temat której zdania były bardzo podzielone...

Manifestacja / Fot. Magda GrabowskaWczoraj na Krakowskim Przedmieściu odbywało się II Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej, na którym zastanawiano się między innymi, jak rozwiązać problem głodu na świecie. Około godziny 19 w tym samym miejscu przeszła manifestacja Obozu Narodowo-Radykalnego. Czy młodzi radykałowie inspirowali się Forum? Nie wiadomo. Można jednak przypuszczać, że zaistnienie tych dwóch imprez jednego dnia nie było przypadkowe.

"Naszym celem nie jest zdobycie mistycznej, iluzorycznej i mocno skompromitowanej władzy, ale zdobycie młodych pokoleń Polaków. Nie walczymy o "stołki", walczymy o dusze i umysły młodzieży naszej. Poprzez działania ideowo-wychowawcze chcemy wyrwać młodych ludzi z bierności i apatii. Chcemy zapalić im dusze, aby zapłonęły ogniem idei i czynu "- piszą o sobie członkowie ONR-u. Jak młodzi usiłowali zapalić dusze innych młodych? Różnie. Jedni wygłaszali płomienne mowy o ojczyźnie, inni raczej zapalali do agresji.

Manifestacja. / Fot. Magda GrabowskaRuszyli z placu Zamkowego, następnie przeszli przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, na koniec trafili pod Sejm. Przemarsz rozpoczął się w czasie, gdy kończyło się II Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej. Na rozstawionej nieopodal scenie ostatnią piosenkę wykonywał białoruski zespół NRM. 40-50 osobową manifestację eskortowali funkcjonariusze policji. Przejście odbyło się zgodnie z prawem. Nie doszło do żadnych zamieszek, mimo że Krakowskie Przedmieście na chwilę stało się światopoglądowym tyglem.Przysięga. / Fot. Magda GrabowskaCzęść uczestników manifestacji ubrała się w oficjalne stroje do przysięgi, dużo osób niosła świece, niektórzy krzyże, flagi z symbolem organizacji. Większość krzyczała: "Roman Dmowski wyzwoliciel Polski", "Polska młodość, rewolucja", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "SLD KGB", "A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści", "Idzie nowe pokolenie, niesie Polsce odrodzenie", "Wielka Polska katolicka", "Niech żyje Polska od morza do morza", "Biała siła biały marsz, biała siła Ku-Klux-Klkan", "Polski Lwów, polskie Wilno odzyskane być powinno", "Chłopak, dziewczyna - normalna rodzina", "Ani Unia, ani NATO, Polska tylko dla Polaków", "Polska nowa mocarstwowa", "USA imperium zła".Należy także przyznać, że manifestacja nie była jednorodna. Osoby idące z przodu zachowywały się spokojnie. Ci, którzy zamykali pochód zasłonili twarze szalikami i wykazywali się agresją. To z ich ust padały najradykalniejsze, najbardziej kontrowersyjne, a zarazem prowokujące hasła.

Na tyłach pochodu. / Fot. Magdalena GrabowskaJaka była recepcja tego wydarzenia? Starsza pani oklaskiwała manifestację i pokazywała aprobujące gesty. Para cudzoziemców zastanawiała się o co chodzi i dopytywała przechodniów. Większość zatrzymywała się na chwilę i odchodziła bez wypowiadania się na temat sytuacji. Niektórzy ostro komentowali: "p********* faszyści". Nie doszło do żadnej gwałtownej wymiany poglądów między uczestnikami a obserwatorami. Przemarsz zakończył się zaprzysiężeniem nowych członków ONR-u. Zamieszczamy nagrania z tego wydarzenia, przemowę przewodniczącego, przysięgę nowych członków i hymn organizacji.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.09.2008 18:14

p. Magdo , z góry przepraszam za ludzi ale takie rzeczy http://an-arche.pl/comments.php?DiscussionID=173&page=1#Item_20
Nie nastawiają pozytywnie. Nie każdy chce się znaleźć na odpowiedniku redwatcha ze swoim adresem i zdjęciem .
Ja rozumiem że ta postawa defensywna była mocno prowokująca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taaak??? Oto słowa skierowane do mnie i do osoby, z którą byłam: "Czego robisz zdjęcia, p********* lewaku?! Wyp******* stąd!". I gwarantuję Ci, że nie jestem z żadnej bojówki :]. A było to prawie przy Placu Trzech Krzyży. Reszty nie komentuję. Wybacz,ale dobrze widzę i słyszę,więc byłam w stanie ocenić poziom i ilość obecnej tam agresji.

Jeśli ktoś powołuje się na Ku-Klux-Klan,to logicznym jest,że popiera działalność i poglądy tej organizacji. Mówienie więc jedynie o miłości do białej rasy jest moim zdaniem...hmmm... niezrozumieniem pewnych faktów. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ku_Klux_Klan

Możliwe,że było "biała siła, biały stan, biała duma, ku klux klan". Wybacz,nie słyszę takich zdań codziennie. Prawdę mówiąc słyszałam pierwszy raz. Stąd też moja pomyłka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.09.2008 17:54

Mówta sobie co chceta, ja KKK nie będę wybielał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tenże artykuł poniekąd całkiem obiektywnie napisany, jednak posiada pare błędów bądź nadinterpretacji.
Głównie chodzi mi o "tyły marszu" jakoby agresywne. Otóż na tyłach marszu szli ludzie, o minimalnie odmiennych (w 95% nie-katolickich) poglądach, stąd kilka dodatkowych haseł z ich strony. Akurat hasło "biała siła, biały stan, biała duma, ku klux klan" (bo tak powinno ono brzmieć, autor artykułu się pomylił) nie ma na celu poniżenia jakiejkolwiek rasy, lecz ma ukazać miłość do białego koloru skóry. To wszystko. Ktoś może sobie jednak je nadinterpretować, powiedzmy że poniekąd rozumiem taką reakcję.
Dodatkowo nieprawdą jest, że osoby z tyłu zachowywały się agresywnie, zapewne autor miał tu na myśli sytuację z okolicy Krakowskiego Przedmieścia / Nowego Światu, kiedy to marsz był obserwowany przez kilku osobników z bojówek lewackich, stąd nasza reakcja na ich pojawienie się tam. Słowa przeciwko nim były skierowane jedynie do nich a nie do osób postronnych.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.09.2008 15:38

posługuj się prawdziwym nazwiskiem i zdjęciem chojraku

Komentarz został ukrytyrozwiń

hasło "Biała siła, biały marsz, biała siła Ku-Klux-Klan"... jak można było doskonale zauważyć wcale ONR nie wygłaszał, tylko osoby które dołączyły się do manifestacji. OCZYWIŚCIE że manifestacja była jednorodna no może że policzyliście tą olbrzymią gromadę ludzi która składała się z mhmm 4 osób?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.09.2008 11:46

"Jakoś się nie odcinaliście wyraźnie od tylnej części pochodu."
Cóż trudno się odcinać, przeca nie powiemy im wyp...
Ja się staram odcinać,ale nie piszę na ich temat inwektyw bo życie mi jeszcze miłe. Do tych to nawet boję się podejść kiedy wyglądam w miarę normalnie.

Swoją drogą Warszawa jest chyba jednym z nielicznych miast w którym można dostać za ubieranie się alternatywnie, jak i od "zwolennika tolerancji"

"Taka zmiana tytułu jest skandalem, ale zdarza się to - jeśli Cię to pocieszy, Magdo - nie pierwszy raz
Teraz już jest zmieniony.Jak tak było naprawdę to zwracam honor p. Magdzie proszę by zmieniono ocenę na plus i ŻĄDAM (tak, nie proszę a ŻĄDAM ) by ktoś odpowiedział za tą paranoję, bo nie tylko została tu pogwałcona etyka dziennikarska, ale i sens czyjegoś tekstu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie, Sebastianie, Magda ma rację. Odrzućcie przedwojenne hasła antysemickie, bo naprawdę Żydów jest we współczesnej Polsce tylu, co kot napłakał. Kontynuujcie piękne tradycje patriotyczne okresu międzywojennego, pozbądźcie się bydła ze swoich manifestacji, a wtedy będziecie lepiej widziani.

Taka zmiana tytułu jest skandalem, ale zdarza się to - jeśli Cię to pocieszy, Magdo - nie pierwszy raz. Takie przypadki plus paranoja z wymaganiem dodawania wizerunku własnej gęby w profilu nadają się do rozpatrzenia przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Obywatelskich http://sdo.org.pl/.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze kilka słów ode mnie do Sebastiana:

Sebastianie, jak zakapturzone, agresywne osoby wykrzykują radośnie różne hasła, to jest OK. ONR sobie idzie, nic z tym nie robi i się cieszy. Jakoś się nie odcinaliście wyraźnie od tylnej części pochodu. Ale kiedy tylko ktoś o tym napisze, powie, czy broń boże skrytykuje, to ONR się oburza, że się o tym pisze. Bierzcie odpowiedzialność za to,co robicie, a nie robicie tak,jak wam akurat "zawieje" i jak jest wygodniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałabym powiedzieć,że NIE JESTEM AUTORKĄ TYTUŁU TEGO TEKSTU. Uważam,że jest nadużyciem. W tekście sama napisałam,że manifestacja była podzielona. Ten tytuł zaś sugeruje,jakoby ten przemarsz odbył się po prostu pod tym jednym hasłem.

"Aha, dlaczego z przodu było spokojnie i nie było skrajnych haseł ? Bo na samym przodzie był ONR i ludzie ze środowiska około ONRowego, a z tyłu... z tyłu różni ludzie byli...": Uważam jednak także,że członkowie ONR biorą odpowiedzialność za te okrzyki, gdyż padały na ICH manifestacji. Zawsze mogli zaprotestować przeciwko takiemu zachowaniu, uciszyć tych ludzi, lub zgłosić idącej policji,że to nie są członkowie manifestacji. Ci ludzie bluzgali w stronę innych i byli agresywni.

Co do faktu,że tylko raz, ktoś krzyknął "biała siła ku klux klan": wypisałam to hasło w cytacie jako jedno z WIELU, które padło. Byłam na tyle uczciwa,że nie podałam jednego hasła, a wiele z tych, które padły.

"pozostałe hasła są do przyjęcia (...)" - proszę ocenić to we własnych przemyśleniach. Ten tekst ma na celu zrelacjonowanie sytuacji, a nie jej ocenę, co moim zdaniem udało mi się zrobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.