Facebook Google+ Twitter

Warszawski wieczór dla kultury: 1 proc. robi różnicę

W warszawskim klubie City odbędzie się wydarzenie z pogranicza polityki i sztuki. Młodzi poeci i aktorzy pokażą swoje poparcie dla postulatu Ruchu Palikota zwiększenia nakładów na kulturę.

Warszawski wieczór dla kultury: 1 proc. robi różnicę! / Fot. Materiały organizatoraPrzed wyborami politycy dwoją się i troją, żeby pozyskać elektorat. Na ciekawy pomysł wpadł kandydat Ruchu Palikota. W środę 14 września organizuje wieczorek poetycki. Wiersze będą czytać: aktorka i performerka, jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób trans w Polsce, Rafala oraz młodzi poeci Cezary Stawecki i Rafał Grzywnowicz. W środę odbędzie się też mini recital aktorki teatralnej i wokalistki Moniki Łada-Bieńkowskiej.

- Przekazanie 1 proc. budżetu państwa na działania związane z kulturą umożliwią rozwój polskiej kultury mainstreamowej i niezależnej – tłumaczy Tomasz Szypuła, jeden z organizatorów wydarzenia, kandydat z trzeciego miejsca warszawskiej listy Ruchu Palikota.

Ruch Palikota: Zabrać wojsku, dać kulturze
W czasie spotkania Tomasz Szypuła, zaprezentuje postulat Ruchu Palikota zwiększenia nakładów na kulturę, dzięki m. in. zmniejszeniu wydatków na wojsko z 2 proc. do 1 proc. Będzie możliwość zadawania pytań zarówno kandydatowi, jak i zaproszonym artystom. - Wielu młodych twórców nie może się przebić, ani wydać debiutu. Nie dlatego że są kiepscy, ale dlatego że brakuje dla nich wsparcia instytucji kultury. Dotacje z budżetu Państwa mogłyby temu pomóc. Potrzeba zwiększenia nakładów na kulturę jest oczywista – przekonuje Tomasz Szypuła. Tego samego zdania jest też Konrad Lesiak z Ruchu Palikota, z wykształcenia artysta plastyk: - Dzięki tym pieniądzom, państwowa telewizja mogłaby być programem kulturotwórczym, a nie producentem tasiemcowatych seriali, konkursów audiotele i niekończących się przerw reklamowych – wyjaśnia.

Tomasz Szypuła chce kontynuować „Warszawskie wieczory dla kultury” i organizować je, w miarę możliwości, jak najczęściej. - Takie wydarzenia to szansa na zaistnienie młodych twórców. Skonfrontowanie ich z publicznością, a także bardziej doświadczonymi kolegami czy koleżankami. W tej chwili, nawet w Warszawie, nie ma aż tylu miejsc, żeby każdy mógł dostać szansę. Dlatego też niezbędne jest zwiększenie nakładów na kulturę, promocję twórców i organizację ciekawych wydarzeń związanych ze sztuką.

Co na to artyści?
- Wspieranie działań kulturalnych umożliwi wyłonienie i wypromowanie prawdziwych artystów, twórców i ludzi, którzy mogą mieć wpływ na całą polską tożsamość – twierdzi Cezary Stawecki, jeden z zaproszonych na wydarzenia poetów.

Warszawski wieczór dla kultury:
Klub City, al. Jana Pawła II 43a, Pasaż Muranów (pawilon 28b, poziom -1)
14 września (środa), start godz. 19, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Więcej o wydarzeniu >>

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

nm
  • nm
  • 27.09.2011 22:30

- WYNIKI WYBORÓW: PIS - 43 % , PO - 27 % , SLD - 4,8 % , PSL - 4 % , PNJ -0,1% , POligłup-0,1 nie pójdzie 19 % ( zachować i sprawdzić ) . Wbrew temu co mówi Platforma i niektóre pseudo - media nie zajmuje się niczym innym jak właśnie PiS-em i Kaczyńskim. Kłamstwo tak bardzo jednak weszło w krew Platformie i mediom , że platformersi i media nie odróżniają już kłamstwa od rzeczywistości. Platforma bez kłamstwa nie potrafi istnieć. Popatrzcie Polacy , kto nami rządzi . Ludzie , dziennikarze , pracodawcy , profesorzy , politolodzy , psycholodzy , ekonomiści , ... z pierwszej PÓŁKI mówią i piszą - totalna kompromitacja (nie)rządu PO i PSL - zmiażdzeni merytorycznie przez OPOZYCJĘ ministrowie premiera - powinni zostać odwołani już DAWNO - na co czeka premier ? Polityczne , a nie merytoryczne wystąpienie ministrów i premiera. Powtarzające się : SKANDALICZNE , ŻENUJĄCE , NIEGODNE , ... zachowanie v- ice marszałka - znacznie przewyższa POligłupa - dobrze to obrazował " PUSTY ŚMIECH" w sejmie : premiera , ministrów rządu , posłów , dziennikarzy , ... oraz ZBULWERSOWANYCH ludzi oglądających DEBATĘ - czerwona kartka w wyborach dla PO i PSL . Rząd NIC nie widzi i nie WIE - bo twierdził , że podwyżka vatu nie spowoduje wzrostu cen - niech idą po NAUKI do BELKI. Mówią i piszą - po co przedstawiają w mediach takie bzdury , nie ma podstawowych dowodów , zatem WSZYSTKO jest możliwe łącznie z zamachem - niczego nie można wykluczyć , dopuki nie będą wszystkie : dowody i dokumenty w POLSCE , nie zostanie przesłuchanych wielu ludzi , może trzeba będzie zrobić ekshumację zwłok , ... - dopiero wtedy poznamy PRAWDĘ - tego domaga się 3/4 społeczeństwa i nie odpuści wyjaśnienia do KOŃCA tragedi Smolenskiej łącznie z powołaniem komisji międzynarodowej czy śledstwem w STRASBURGU o ile zajdzie taka potrzeba . Wyjaśnienie tragedii , pomnik zakończy żałobę .jak nie to potrzebna będzie KOMISJA MIĘDZYNARODOWA.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof
  • Krzysztof
  • 14.09.2011 13:22

Tylko Janusz Palikot mówi o konkretach, a pozostali jak zwykle przedwyborczy bełkot. Oni mieli czas, żeby dofinansować kulturę, dlaczego wcześniej tego nie zrobili?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.