Facebook Google+ Twitter

Warszawski wieczór dla kultury: 1 proc. robi różnicę

W warszawskim klubie City odbędzie się wydarzenie z pogranicza polityki i sztuki. Młodzi poeci i aktorzy pokażą swoje poparcie dla postulatu Ruchu Palikota zwiększenia nakładów na kulturę.

Warszawski wieczór dla kultury: 1 proc. robi różnicę! / Fot. Materiały organizatoraPrzed wyborami politycy dwoją się i troją, żeby pozyskać elektorat. Na ciekawy pomysł wpadł kandydat Ruchu Palikota. W środę 14 września organizuje wieczorek poetycki. Wiersze będą czytać: aktorka i performerka, jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób trans w Polsce, Rafala oraz młodzi poeci Cezary Stawecki i Rafał Grzywnowicz. W środę odbędzie się też mini recital aktorki teatralnej i wokalistki Moniki Łada-Bieńkowskiej.

- Przekazanie 1 proc. budżetu państwa na działania związane z kulturą umożliwią rozwój polskiej kultury mainstreamowej i niezależnej – tłumaczy Tomasz Szypuła, jeden z organizatorów wydarzenia, kandydat z trzeciego miejsca warszawskiej listy Ruchu Palikota.

Ruch Palikota: Zabrać wojsku, dać kulturze
W czasie spotkania Tomasz Szypuła, zaprezentuje postulat Ruchu Palikota zwiększenia nakładów na kulturę, dzięki m. in. zmniejszeniu wydatków na wojsko z 2 proc. do 1 proc. Będzie możliwość zadawania pytań zarówno kandydatowi, jak i zaproszonym artystom. - Wielu młodych twórców nie może się przebić, ani wydać debiutu. Nie dlatego że są kiepscy, ale dlatego że brakuje dla nich wsparcia instytucji kultury. Dotacje z budżetu Państwa mogłyby temu pomóc. Potrzeba zwiększenia nakładów na kulturę jest oczywista – przekonuje Tomasz Szypuła. Tego samego zdania jest też Konrad Lesiak z Ruchu Palikota, z wykształcenia artysta plastyk: - Dzięki tym pieniądzom, państwowa telewizja mogłaby być programem kulturotwórczym, a nie producentem tasiemcowatych seriali, konkursów audiotele i niekończących się przerw reklamowych – wyjaśnia.

Tomasz Szypuła chce kontynuować „Warszawskie wieczory dla kultury” i organizować je, w miarę możliwości, jak najczęściej. - Takie wydarzenia to szansa na zaistnienie młodych twórców. Skonfrontowanie ich z publicznością, a także bardziej doświadczonymi kolegami czy koleżankami. W tej chwili, nawet w Warszawie, nie ma aż tylu miejsc, żeby każdy mógł dostać szansę. Dlatego też niezbędne jest zwiększenie nakładów na kulturę, promocję twórców i organizację ciekawych wydarzeń związanych ze sztuką.

Co na to artyści?
- Wspieranie działań kulturalnych umożliwi wyłonienie i wypromowanie prawdziwych artystów, twórców i ludzi, którzy mogą mieć wpływ na całą polską tożsamość – twierdzi Cezary Stawecki, jeden z zaproszonych na wydarzenia poetów.

Warszawski wieczór dla kultury:
Klub City, al. Jana Pawła II 43a, Pasaż Muranów (pawilon 28b, poziom -1)
14 września (środa), start godz. 19, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Więcej o wydarzeniu >>

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

nm
  • nm
  • 27.09.2011 22:30

- WYNIKI WYBORÓW: PIS - 43 % , PO - 27 % , SLD - 4,8 % , PSL - 4 % , PNJ -0,1% , POligłup-0,1 nie pójdzie 19 % ( zachować i sprawdzić ) . Wbrew temu co mówi Platforma i niektóre pseudo - media nie zajmuje się niczym innym jak właśnie PiS-em i Kaczyńskim. Kłamstwo tak bardzo jednak weszło w krew Platformie i mediom , że platformersi i media nie odróżniają już kłamstwa od rzeczywistości. Platforma bez kłamstwa nie potrafi istnieć. Popatrzcie Polacy , kto nami rządzi . Ludzie , dziennikarze , pracodawcy , profesorzy , politolodzy , psycholodzy , ekonomiści , ... z pierwszej PÓŁKI mówią i piszą - totalna kompromitacja (nie)rządu PO i PSL - zmiażdzeni merytorycznie przez OPOZYCJĘ ministrowie premiera - powinni zostać odwołani już DAWNO - na co czeka premier ? Polityczne , a nie merytoryczne wystąpienie ministrów i premiera. Powtarzające się : SKANDALICZNE , ŻENUJĄCE , NIEGODNE , ... zachowanie v- ice marszałka - znacznie przewyższa POligłupa - dobrze to obrazował " PUSTY ŚMIECH" w sejmie : premiera , ministrów rządu , posłów , dziennikarzy , ... oraz ZBULWERSOWANYCH ludzi oglądających DEBATĘ - czerwona kartka w wyborach dla PO i PSL . Rząd NIC nie widzi i nie WIE - bo twierdził , że podwyżka vatu nie spowoduje wzrostu cen - niech idą po NAUKI do BELKI. Mówią i piszą - po co przedstawiają w mediach takie bzdury , nie ma podstawowych dowodów , zatem WSZYSTKO jest możliwe łącznie z zamachem - niczego nie można wykluczyć , dopuki nie będą wszystkie : dowody i dokumenty w POLSCE , nie zostanie przesłuchanych wielu ludzi , może trzeba będzie zrobić ekshumację zwłok , ... - dopiero wtedy poznamy PRAWDĘ - tego domaga się 3/4 społeczeństwa i nie odpuści wyjaśnienia do KOŃCA tragedi Smolenskiej łącznie z powołaniem komisji międzynarodowej czy śledstwem w STRASBURGU o ile zajdzie taka potrzeba . Wyjaśnienie tragedii , pomnik zakończy żałobę .jak nie to potrzebna będzie KOMISJA MIĘDZYNARODOWA.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof
  • Krzysztof
  • 14.09.2011 13:22

Tylko Janusz Palikot mówi o konkretach, a pozostali jak zwykle przedwyborczy bełkot. Oni mieli czas, żeby dofinansować kulturę, dlaczego wcześniej tego nie zrobili?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.