Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14622 miejsce

„Warszawskie kawiarnie literackie”. W kręgu elitarnej rozrywki

Tom szkiców Andrzeja Z. Makowieckiego „Warszawskie kawiarnie literackie”, który ukazuje się w Iskrach, przybliża historię najpopularniejszych stołecznych lokali, skupiających życie artystyczne i literackie w ciągu stu lat wieku XX.

Andrzej Z. Makowiecki, Warszawskie kawiarnie literackie, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2013 / Fot. Okładka książki W zwierciadle książki Andrzeja Makowieckiego odbija się świat życia kawiarnianego Warszawy wieku dwudziestego. Sumienne udokumentowana książka Warszawskie kawiarnie literackie, wydana przez Iskry, przywołuje realia i klimat słynnych kawiarni literackich, opisuje je za pomocą obszernych fragmentów wspomnień i relacji bywalców. Przybliża takie miejsca jak m.in. „Starorypałki”, „U Miki”, „Nadświdrzańskiej”, „Udziałowej” z okresu Młodej Polski, „Małej Ziemiańskiej”, „Picadora”, „Kresów”, „IPS-u”, „SiM-u” i „Zodiaku” z dwudziestolecia międzywojennego oraz powojennych „Ujazdowskiej”, „PIW-u” i „Czytelnika”.

Subiektywny przewodnik po zapleczu literackiego życia stolicy jest obrazem życia towarzyskiego literatów, będącego źródłem interesujących anegdot. Z tego też powodu towarzyszy monograficznemu opracowaniu tego frapującego zjawiska, zamieszczony w Aneksie, szkic O anegdocie literackiej. Służy on jako dopełnienie rozważań, mających na celu zrekonstruowanie klimatu kawiarni literackiej, ale skłania też do refleksji nad istotą i funkcją tej małej formy literackiej. Okazuje się, że ma ona niebagatelną rolę integrującą każde środowisko, nie tylko kawiarniane czy artystyczne, poprzez wspólny śmiech.

W opisie życia kawiarnianego autor kładzie nacisk na swoistą modę na bywanie literatów w miejscach Rysunek Mai Berezowskiej / Fot. materiały prasowe rozrywkowych, niezależnie od praktycznych funkcji zjawiska, jakimi było nawiązywanie kontaktów i przyjaźni, wymiana doświadczeń, możliwość autoprezentacji i autopromocji, a więc funkcji, jakie pełnią dzisiejsze portale społecznościowe. Makowiecki zwraca też jednak uwagę na szczególne znaczenie kawiarni jako ogniska niezależnej myśli, zarzewia postaw protestu wobec zagrożenia swobód narodowych i obywatelskich. Bodaj najciekawszym i najważniejszym aspektem zjawiska wydaje się fakt, że tu właśnie rodziły się opinie o literaturze i sztuce, wydawano artystyczne wyroki, tworzono hierarchie.

Próba rekonstrukcji klimatu dawnych kawiarni jest nadzwyczaj udana. Czytelnik niemal przenosi się w czasie najpierw do pierwszych kawiarnianych skupisk cyganerii artystycznej w okresie Młodej Polski, potem staje się świadkiem funkcjonowania grup artystycznych w dwudziestoleciu międzywojennym, aż wreszcie poznaje atmosferę powojennych kawiarni. Autor skrupulatnie ułatwia orientację, omawiając lokalizację, historię powstania kawiarni, jej zwyczaje, organizację przestrzeni, a także serwowane potrawy. Akcentuje motywy, decydujące o powodzeniu kawiarni, wskazuje jej znaki firmowe. Dopiero wtedy kreśli sceny rodzajowe z udziałem bywalców i przedstawia ich upodobania. Na tym tle uwypukla wyróżniające się jednostki, skupiające na sobie uwagę innych, urastających do roli przewodniej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak, myślę, że równie interesująca byłaby monografia krakowskich kawiarni, które poniekąd były polem odniesienia dla warszawskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa książka odkrywająca czytelnikowi, że były to nie tylko salony literackie, lecz także jak to pięknie ujęłaś "..ogniska niezależnej myśli, zarzewia postaw protestu wobec zagrożenia swobód narodowych i obywatelskich.." Że zapadały tam "artystyczne wyroki" również może niektórych zadziwić. Słowem, może posłużyć jako niezwykle cenna i zarazem ciekawa dokumentacja życia warszawskich literatów. Dziękuję za świetną relację!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.