Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23411 miejsce

Warszawskie Kluby Sportowe - RKS "Jur"

Międzywojenna Warszawa była prężnie rozwijającym się miastem. Pieniądze inwestowano w szereg różnych dziedzin m.in. w sport, który był powszechnie uprawiany.

Warszawa jako największe Polskie miasto ma bardzo bogatą historię. Niegdyś piękne kamienice, teatry, a nawet cyrk w stałym budynku. Oprócz pięknej infrastruktury, stolica była jednym z motorów napędowych sportu w kraju. Artykuły z serii Kluby warszawskie będą ukazywały tę inną, lecz równie piękną oraz prężną stronę naszego miasta. Spis klubów będzie dotyczył organizacji powstałych przed wybuchem drugiej wojny światowej. Dziś bliżej poznamy Robotniczy Klub Sportowy Jur.

RKS Jur powstał w czerwcu 1929 roku z inicjatywy działaczy PPS (Polska Partia Socjalistyczna). Nazwa "Jur" powstała od psedonimu Jana "Jura" Gorzechowskiego, który był legendarnym bojowcem PPS i zwolennikiem Piłsudzkiego. W latach trzydziestych patron klubu wielokrotnie wizytował go podczas różnych uroczystości oraz fundował nagrody. Gorzechowski był również honorowym prezesem RKS Jur.

Klub za cel stawiał sobie nie tylko stworzenie ośrodka sportu robotniczego, ale również ośrodka pracy wychowawczej dla młodzieży. Pod lupę brano przede wszystkim młodzież pochodzącą z ubogich rodzin - bezrobotnych mieszkańców Pragi. Oni właśnie byli pierwszymi członkami RKS "Jur". W 1933 roku klub zrzeszał 136 członków, a w latach świetności liczba ta była dwukrotnie wyższa. W 1934 roku opiekę nad klubem przejęła Organizacja Młodzieży Pracującej. Warszawski "Jur" był uważany za wzór wśród klubów należących do OMP i na jego wzór powstały odpowiedniki w Poznaniu i Płocku. RKS "Jur" prowadził sekcję kolarską, piłki nożnej, ping-ponga, lekkoatletyczną, gier sportowych, oświatową i miłośniczek roślin.

Wiodącą dyscypliną w klubie było kolarstwo. Sekcja ta należała do ścisłej czołówki krajowej, a sukcesy zaczęła odnosić od momentu powstania w 1929 roku. Zespół kolarski "Jura" liczył około 25 osób, a najlepszymi zawodnikami byli Józef i Mieczysław Kapiakowie oraz Stefan Zagórski, Stefan Cieniewski i Eugeniusz Targoński. Ten ostatni wraz z J. Kapiakiem zdobył szosowe Mistrzostwo Polski w latach 1938 i 1939.

Prężnymi sekcjami w klubie były również piłka nożna oraz lekkoatletyka. Liczna grupa piłkarzy (około 100 zawodników) zrzeszona była w trzech drużynach należała do WOZPN od 1930 roku, jednak przez dlugi czas nie potrafiła odnieść żadnych sukcesów. Podobnie grupa lekkoatletów, która bez powodzenia występowała w B-klasie. Pozostałe sekcje miały charakter rekreacyjny, a w późniejszych czasach oparte były na rywalizacji wewnątrz OMP.

Siedziba Robotniczego Klubu Sportowego "Jur" mieściła się przy ulicy Radzymińskiej 61. Klub nie posiadał jednak własnego obiektu sportowego, dlatego korzystał z praskich stadionów - "Domu Ludowego" oraz "Orła". Niestety podobnie jak większość warszawskich klubów sportowych, RKS "Jur" nie został reaktywowany po zakończeniu II Wojny Światowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.