Facebook Google+ Twitter

Warszawskie Muzeum Jazzu od podszewki

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-05-08 15:17

Muzeum Jazzu powstało przy „Ognisku Miłośników Polskiego Jazzu” w historycznym miejscu: Związku Młodzieży Chrześcijańskiej YMCA w Warszawie przy ul. M. Konopnickiej 6, w budynku, w którym przez 9 lat mieszkał i tworzył Leopold Tyrmand.

 / Fot. materiały prasoweZarząd Ogniska stanowią osoby związane ze środowiskiem jazzowym: Andrzej Rumianowski (Prezes), Marek Gaszyński (Wiceprezes), Janusz Kozłowski, Andrzej Michałowski, Olga Boczar i Krzysztof Sadowski. YMCA od lat powojennych sprzyja polskiemu jazzowi: w 1946 roku odbyło się tam pierwsze w powojennej Polsce jam session. Wystąpili na nim polscy muzycy jazzowi, którym przeżyli okupację i II wojnę światową. Ze swojego warszawskiego gmachu, YMCA jazz zataczał coraz większe kręgi. Tam właśnie odbywały się kolejne koncerty, to tam muzycy jazzowi mieli swoje próby, grali do tańca i do słuchania. W YMCE przy ul. M. Konopnickiej 6 w latach 1946 - 55 mieszkał i pisał animator jazzowego ruchu, organizator imprez, krytyk, znawca i pasjonat jazzu: Leopold Tyrmand. W roku 1949 gmach YMCA zaanektowało państwo, w tym samym roku jazz na kilka lat zamilkł w Polsce, ale potem odrodził się z nową siłą. Siłę tę chcemy podtrzymać.

Misja Muzeum Jazzu ma pełnić rolę historyczną, edukacyjną i rozrywkową, być świadectwem działań ludzi, którzy byli i są powodem do dumy i ambasadorami Polskiej kultury. Muzeum będzie przypominać o tym, że jazz jest składową naszej historii, którą tworzyły poprzednie pokolenia; będzie miejscem spotkań ludzi jazzu z jego sympatykami - miejscem, które będzie promieniować na całe środowisko muzyczne i stymulować życie jazzowe w Warszawie.

Plany Twórcy mają na celu stworzenie miejsca wystawienniczego, gdzie staną gabloty z nutami, gdzie będą eksponowane zdjęcia z jazzowych festiwali, plakaty, instrumenty, gdzie będą prezentowane filmy o jazzie i jazzem ilustrowane. Będzie też miejscem, gdzie starsi i młodsi muzycy będą mogli spotkać się na scenie grając jazz tradycyjny i nowoczesny. W Muzeum Jazzu powstanie sala koncertowa, sale prób i oczywiście klub jazzowy. / Fot. materiały prasowe

ZBIORY I SIEDZIBA MUZEUM JAZZU Stale gromadzone są zbiory: napawa nas dumą posiadanie m.in. części prywatnego archiwum Włodzimierza Nahornego, Tomasza Szukalskiego i Marka Karewicza. Niestety nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca stałej siedziby Muzeum - wciąż trwają poszukiwania właściwego miejsca i starania o dofinansowanie.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: muzeum jazzu


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.