Facebook Google+ Twitter

Warszawskie obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Hucznie zapowiadają się tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Już 70 lat minęło od tego tragicznego 1 września 1939, kiedy to niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Westerplatte. Na pamiątkę tamtych dni władze Warszawy wraz z instytucjami kultury przygotowały szereg uroczystości i wydarzeń.


(nie)Przerwana lekcja

1 września na skwerze u zbiegu ulic Karowej i Krakowskie Przedmieście będzie miała miejsce akcja teatralna w reżyserii Pawła Passiniego pt. “Jawne komplety”. Jak określa sam autor: Wydarzenie dość niefrasobliwe i kontrastowe w stosunku do pozostałych.

O świcie rozstawionych zostanie 70 drewnianych ławek, przy których nieprzerwanie do godziny 20 prowadzone będą lekcje. Następnie wyświetlony zostanie archiwalny montaż zdjęciowo-filmowy, oraz film z (nie)przerwanej lekcji. Reżyser projektu zaprasza wszystkich, którzy chcieliby wcielić się w rolę nauczycieli o zgłoszenie na stronie jawnekomplety.pl. Na stronie można zgłaszać również propozycje tematów lekcji, z których każda nie może trwać dłużej niż 15 minut.

- Może trzeba więcej patrzeć na siebie i znaleźć płaszczyznę spotkania, która dla nas wszystkich byłaby interesująca. W ten sposób możemy doświadczyć siebie nawzajem, spojrzeć sobie w oczy. Chcę aby skwer na jeden dzień zamienił się w coś na kształt Hyde Parku - mówi Paweł Passini.

W tym samym miejscu, we wrześniowe weekendy od godziny 10 do 20, transmitowany będzie godzinny blok z programu Polskiego Radia z września 1939 roku.

Od Ormian po Ruandę

Od 4 do 11 września odbywać się będzie cykl spotkań wokół XX-wiecznych ludobójstw. W programie przegląd filmów (gośćmci pokazów będą m.in. Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze), edukacyjna akcja plenerowa oraz międzynarodowa konferencja popularnonaukowa "Porównawcze studia nad ludobójstwami - od Ormian po Ruandę”. Gościem głównym konferencji będzie wybitna ruandyjska badaczka działająca na rzecz pamięci o ludobójstwie w Ruandzie Assumpta Mugiraneza. Szczegółowy program znaleźć można na stronie dsh.waw.pl.

W hołdzie Polsce

17 września na dziedzińcu wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się wyjątkowy koncert “W hołdzie Polsce”, organizowany przez Narodowe Centrum Kultury, m.st. Warszawa oraz stołeczną Estradę. Wśród polskich i zagranicznych gości (ze specjalnie skomponowanymi na tę okazję utworami) znajdą się Aga Zaryan, Tomasz Stańko i Lisa Gerrard.
- Bardzo się cieszę, że na takim koncercie, w takim miejscu pojawi się artysta niemiecki - powiedział o występie Klausa Schulze dyrektor stołecznej Estrady Andrzej Matusiak.

Liczba miejsc jest niestety ograniczona. Do odebrania czeka 2000 bezpłatnych zaproszeń, które dostępne są w kasach biletowych Stołecznej Estrady, ul. Marszałkowska 77-79.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.