Facebook Google+ Twitter

Warszawskie obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Hucznie zapowiadają się tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Już 70 lat minęło od tego tragicznego 1 września 1939, kiedy to niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Westerplatte. Na pamiątkę tamtych dni władze Warszawy wraz z instytucjami kultury przygotowały szereg uroczystości i wydarzeń.

 / Fot. organizatorJak podkreślają organizatorzy, akcja zakrojona na tak wielką skalę jest niezbędna aby przypomnieć polskiemu społeczeństwu wagę tamtych wydarzeń oraz uczcić pamięć tych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny.

Pomnik pamięci

Od 1 do 28 września na placu Piłsudskiego dostępna będzie instalacja memoriałowa “Każdy z 12 milionów. Hołd ofiarom obu totalitaryzmów”. Ma być to uhonorowanie wszystkich ofiar niemieckich i sowieckich represji z czasu II wojny światowej. Jak podkreślają historycy do dziś znane są nazwiska zaledwie dwóch mln z nich, szacuje się, że ich liczba sięga przynajmniej 12 mln.

- Jesteśmy zobowiązani tym wszystkim ludziom pielęgnowanie pamięci w celu ukazania świadectwa prawdy. Nie możemy zapomnieć o świadkach tych represji - mówi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent skierowała apel do mieszkańców Warszawy i obywateli całej Polski, aby pomogli w udokumentowaniu ofiar obu totalitaryzmów.

- Instalacja ma być próbą podsumowania pamięci o tych ludziach. Takiego podsumowania jeszcze nigdy wcześniej nie zrobiono. Ich anonimowość to wielka luka w naszej historii - podkreśla Zbigniew Gluza, prezes ośrodka KARTA jednego z organizatorów akcji.

Zdjęcie ilustracyjne. Rekonstrukcja / Fot. PAP DelmanowiczPrzez cały wrzesień do Domu Spotkań z Historią można przekazywać dane o obywatelach II RP represjonowanych przez oba totalitaryzmy. Znajdziemy tam również szczegółową bazę osób, których dane zostały już udokumentowane. Link do bazy znaleźć można także na stronie rocznice2009.pl można tam również zostawić wszelkie dane o znanych nam osobach - ofiarach.

Akcję nadzoruje również fundacja “Polsko-Niemieckie pojednanie”, która od kilku miesięcy na stronie internetowej straty.pl gromadzi informacje nt. ofiar nazistowskich Niemiec. W bazie znajduje się już ok. 1.3 miliona imion oraz nazwisk. 28 września ogłoszona zostanie liczba osób, które włączyły się do akcji.

- W sposób spontaniczny, obywatelski, musimy tę naszą tożsamość przypominać, obchodzić i budować - mówi Gronkiewicz-Waltz. Prezydent zachęca również do symbolicznego gestu uczczenia pamięci ofiar - 1 i 17 września o godzinie 21 w oknach mieszkańców całej Polski zapłoną “znicze pamięci”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.