Facebook Google+ Twitter

Warszawskie obchody XII Dnia Judaizmu

  • Ab Cd
  • Data dodania: 2009-01-17 22:28

Dziś w Warszawie miały miejsce uroczyste obchody XII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Liturgia Słowa w Kościele p.w. Wszystkich Świętych. / Fot. Natalia KalicińskaUroczystość rozpoczęła się o godz. 16.30 w Kościele p.w. Wszystkich Świętych w Warszawie. Odbyła się tam Liturgia Słowa, której przewodniczył arcybiskup Kazimierz Nycz. Liturgia rozpoczęła się czytaniem z Księgi Rodzaju i Księgi Powtórzonego Prawa, następnie miały miejsce wystąpienia dostojników kościelnych i przedstawicieli żydowskich. Wspólnie modlono się m.in. o pokój na Bliskim Wschodzie i zakończenie konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

Obchody XII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. / Fot. Natalia Kalicińska- Słuchając jak śpiewacie Szema Izrael, miałem poczucie, przynajmniej przez tę krótką chwilę, więzi która powstała - mówił na koniec Piotr Kadlcik, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. - Byłoby dobrze, by dzień z judaizmem nie zakończył się tylko na dniu z judaizmem, byśmy nie dopuścili do tego, aby niechęć i stereotypy spowodowały, by ta więź zanikła.

Hawdala w synagodze Nożyków. / Fot. Natalia KalicińskaPo skończonej liturgii wszyscy chętni mogli się przenieść do pobliskiej synagogi Nożyków, aby dalej kontynuować obchody XII Dnia Judaizmu. Na godz. 18 zostało tam bowiem zaplanowane spotkanie na zakończenie szabatu. Chcących wziąć w nim udział było tak wielu, że z trudnością pomieścili się w synagodze. Hawdala, bo taką nazwę nosi błogosławieństwo na zakończenie szabatu, została odprawiona przez Michaela Schudricha, Naczelnego Rabina Polski.

Wszyscy, którzy chcieli, a z różnych względów nie mogli pojawić się dziś w synagodze, zaproszeni są na jutrzejsze spotkanie, na godz. 11.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jest i sprawozdanie) Super.
Szkoda, że na Śląsku obchody były tak bardzo okrojone.. Trzeba by się włączyć)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.