Facebook Google+ Twitter

Warszawskie obiekty sportowe nie są przyjazne osobom niepełnosprawnym

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-06-19 18:10

Ponad 80 proc. obiektów sportowych w Warszawie nie jest dostosowanych dla osób niepełnosprawnych ruchowo, ani jeden dla niewidomych czy głuchoniemych - wynika z audytu przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, przedstawionego na wczorajszej konferencji "Warszawa bez barier".

Basen / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Competition_swimming_pool_block.jpgPozytywne oceny zebrały jedynie stołeczne baseny - w 10 na 11 zbadanych nie dopatrzono się barier architektonicznych. W przyszłości w pełni przyjazny niepełnosprawnym ma być także Stadion Narodowy.
Uchybień dopatrzono się w większości z 35 skontrolowanych przez stowarzyszenie kortów, stadionów, siłowni, sal szermierczych i sportowych. Zbyt wysokie lady recepcyjne, niedostępne toalety, szatnie czy kasy to problemy pojawiające się najczęściej.

- Żadna ze sprawdzonych przez nas strzelnic i żaden z sześciu kortów tenisowych nie są dostępne dla niepełnosprawnych - wylicza prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Piotr Pawłowski. - Ponadto jedynie dwa spośród dziewięciu skontrolowanych stadionów piłkarskich [Legia oraz Warszawskie Centrum Sportu Młodzieżowego - red.] są gotowe przyjąć na trybuny niepełnosprawnych kibiców.

Jak zapewnia Marcin Iwaszkiewicz z pracowni JSK Architekci, która projektowała warszawską arenę na mistrzostwa Euro 2012, na Stadion Narodowy wszyscy niepełnosprawni dostaną się bez problemu. - W sektorach obiektu znajdzie się 120 miejsc dla osób poruszających się na wózkach, obok każdego będzie miejsce dla opiekuna. Będą też 24 miejsca parkingowe ze znakiem koperty - wymienia.

Jak mówi, niewidomym kibicom będą rozdawane zestawy słuchawkowe z komentarzami meczów na żywo. Windy, korytarze oraz drzwi wejściowe będą dostosowane do wymiarów wózków inwalidzkich, którymi będzie można bez przeszkód poruszać się po stadionie. - Cały projekt jest zgodny z wymogami UEFA dotyczącymi dostępności dla niepełnosprawnych - nie kryje dumy Iwaszkiewicz. Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta Warszawy, zapewnia, że miasto dołoży wszelkich starań, aby projekt w dokładnie takim kształcie został zrealizowany.

Jeden stadion jednak wiosny nie czyni. Zwłaszcza gdy miasto jest pełne barier. - Strategia rozwoju stolicy nie uwzględnia niepełnosprawnych - twierdzi Pawłowski. Jak mówi, mamy co prawda niskopodłogowe autobusy i tramwaje, do których teoretycznie bez przeszkód może wjechać wózek, jednak w praktyce różnica wysokości między krawędzią przystanku a pojazdami jest dla wózków nie do pokonania.

Więcej informacji w dzienniku "Polska".

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.