Facebook Google+ Twitter

Warszawskie spotkanie z Ministrem Gospodarki RP

W piątek 1 lutego Pan Janusz Piechociński Wicepremier i Minister Gospodarki RP spotkał się z przedstawicielami mediów regionalnych. Tematyką były plany resortu oraz obecnie najważniejsze działania w realizacji zadań do rozwiązań problemów.

Pan Januszem Piechocińskim, Wicepremier i Minister Gospodarki. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFOWicepremier podczas swojego wystąpienia przedstawił polskiej gospodarki wskaźniki makroekonomiczne. Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 roku Polski PKB wzrosło o 2 % w porównaniu do 2011.

Co prawda wynik PKB nie jest zadawalający, ale na tle innych państw Europy Środkowo - Wschodniej oraz mając na uwadze trwający kryzys na światowych rynkach, świadczy o pozytywnej kondycji Polski.

Na dobry wynik PKB ma wpływ zwiększanie się atrakcyjności inwestycji w naszym kraju. Duży wpływ ma reorganizacja myślenia oraz nowe instrumenty wsparcia jak powołanie specjalnych stref ekonomicznych, pomoc przy inwestycjach o istotnych znaczeniach dla naszej gospodarki.Uczestnicy spotkania w Ministerstwie Gospodarki. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO

Resort również dba o przedsiębiorców z Polski działających poza granicami. Opracowany jest program promocji polskiej gospodarki, którego zadaniem to wspieranie najbardziej perspektywiczne branże oraz wzrost rozpoznawalności naszych produktów na świecie.

Minister Gospodarki przedstawił informacje o najważniejszych działaniach resortu z doskonaleniem prawa gospodarczego cyt. ... Pracujemy obecnie nad czwartą już ustawą de regulacyjną . Chcemy również zwiększyć wskaźnik przeżywalności polskich przedsiębiorstw zagrożonych likwidacją upadłości. Pomogą w tym przygotowana w MG „Polityka Nowej Szansy” oraz opracowane razem z resortem sprawiedliwości zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym...

Pani Grażyna Henclewska Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki oraz Pani Ilona Antoniszyn - Klik Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFOW swoim wystąpienie Pani Wiceminister Ilona Antoniszyn - Klik przedstawiła jakie najważniejsze są obecnie instrumenty wspierania inwestycji oraz preferencje rynkowe. Wśród najważniejszych programów do „Go China!” i „Go Africa!”.

Program „Go Africa!” - cyt. ... W dobie światowego kryzysu i spowolnienia gospodarczego rejonem, który wciąż rozwija się dynamicznie jest Afryka. Prognozy na najbliższe dziesięciolecia dla tego rejonu świata wskazują wzrost gospodarczy na
Poziomie przekraczającym 7 % rocznie.

Tematyką preferencyjną są „Założenia Umowy Partnerskiej na lata 2014 - 2020” jakie zostały przyjęte przez Radę ministrów w dniu 15 stycznia 2013 roku. W skład tej Umowy wchodzą:
- propozycje wykorzystania środków z funduszy dostępnych w ramach „Polityki Spójności”, „Wspólnej Polityki Rolnej” i „Wspólnej Polityki Rybackiej”,Mapka COIE w Polsce. / Fot. scan
- zarys programów operacyjnych oraz założenia finansowe i wdrożeniowe na nową perspektywę finansową,
- baza do opracowania „Umowy Partnerstwa”, które po przyjęciu przez Rząd będzie przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską. Resort prowadzi promocje polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych po przez:
- badanie wizerunkowe Polski i polskiej gospodarki,
- branżowe programy promocji,
- Wydziały promocji handlu i inwestycje w 48 krajach Świata,
- Portal promocji eksportu www.eksport.gov.pl .

Kolejnym ważnym instrumentem jest wejście w życie 3 sierpnia 2009 roku decyzja Ministra Gospodarki w sprawie dofinansowania projektu „Sieć Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów” nazywana w skrócie COIE .

COIE obecnie działa w strukturach wojewódzkich tj. Urzędach Marszałkowskich, które mogą zlecić te zadania innym tematycznie związanych placówek. Szczegóły są na stronie www.coie.gov.pl .Okładka numeru 142 periodyku Dwukropek z RPA. / Fot. Scan okładki

Pani Monika Piątkowska dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej Ministerstwa Gospodarki. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFOSzacuje się, że na świecie jest ponad 2.000 mediów polonijnych ( prasa, internet, radio, telewizja). Niestety jest małe zainteresowanie w Polsce wykorzystywanie tego instrumentu do promocji naszej gospodarki.

Na terenie państw afrykańskich jest wiele polonijnych periodyków wydawanych na wysokim poziomie edytorskim jak np.periodyk „Dwukropek” pod redakcją Joanny Majksner - Pińskiej w RPA joanna@networld.co.za , czy Europie np. Magazyn kulturalno - informacyjny JUPITER w Wiedniu - Austria.

Bardzo ważnym elementem w promocji jest tzw. „Turystyka biznesowa”, wszelkie konferencje oraz imprezy targowe ułatwiają bezpośrednie kontakty.

Bardzo ważnym dla dziennikarzy jest powołanie nowego rzecznika prasowego Ministerstwa. Funkcje tą od 1 lutego pełni Pani Monika Piątkowska, która jest dyrektorem Departamentu Komunikacji Społecznej Ministerstwa Gospodarki. Pani dyrektor poprzednio pracowała w Krakowie na różnych ważnych stanowiskach w Urzędzie Miasta Krakowa.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.