Facebook Google+ Twitter

Warszawskie Stare Miasto ma 60 lat

22 lipca 1953 r., w dniu Narodowego Święta Odrodzenia Polski odbyło się oficjalne zakończenie pierwszego etapu odbudowy Starego Miasta. Po 60 latach, Stare Miasto w Warszawie jest tętniącym życie, najliczniej odwiedzanym miejscem stolicy.

Warszawa w 1945 roku / Fot. M. Swierczynski/Wikipedia Commons Największe straty poniosła Warszawa w okresie między październikiem 1944 a styczniem 1945, kiedy niemieckie oddziały niszczycielskie zniszczyły około 30% przedwojennej zabudowy lewobrzeżnej. Legły w gruzy setki bezcennych zabytków oraz zatracie uległo wiele obiektów o dużej wartości kulturalnej, sakralnej i gospodarczej. Wyburzaniu i paleniu Warszawy towarzyszyła zakrojona na szeroką skalę grabież pozostającego w mieście mienia publicznego i prywatnego. Bezpowrotnie spłonęły lub zaginęły narodowe zabytki, dokumenty, dzieła sztuki.

Po zakończeniu II wojny światowej okazało się, że z 260 kamienic Starego Miasta ocalało sześć. Ogromna skala zniszczeń rodziła wątpliwości w sens jego odbudowy. Niektórzy komuniści wskazywali robotniczą Łódź jako miasto, które przejęłoby funkcję stolicy odrodzonego państwa socjalistycznego. Jednak Stalin przystał na projekt odbudowy Warszawy ze względów politycznych, by tym gestem w okresie przedjałtańskim podkreślić ciągłość państwowości Polski. Przede wszystkim jednak do odbudowy Warszawy doprowadzili sami warszawiacy, którzy powrócili do stolicy, zaczęli organizować życie od podstaw, naciskali władze, aby nadać ruinom kształt dawnej świetności.

Warszawscy architekci zaczęli projektować odbudowę stolicy już po pierwszych zniszczeniach w 1939 r. W pracowniach architektonicznych, konspiracyjnie lub pod pozorem innych prac, opracowywali plany urbanistyczne i dokumentacyjne. 7 marca 1945 r. Wydział Urbanistyki (jednostka BOS) przedstawił pierwszy plan dotyczący akcji odbudowy miasta. Działania zaczęto od wywózki gruzów i przygotowywania terenu pod nowe domy. Mieszkańcy i ludzie z innych stron kraju z entuzjazmem angażowali się w prace społeczne. Odnalezione w ruinach ocalałe fragmenty kamieniarki i kowalstwa artystycznego z domów powstałych na przestrzeni od XV do XIX w., segregowano w celu późniejszego wykorzystania.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za ciekawe spostrzeżenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje zdjęcie profilowe pochodzi z warszawskiej Starówki! Zrobione pod Barbakanem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiele serca włożono w ę rekonstrukcję. Warszawska starówka prezentuje się pięknie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lecą latka. Warszawski MDM ma 61 lat link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.