Facebook Google+ Twitter

Warszawskie szpitale dostaną więcej pieniędzy?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-08-07 17:58

Ministerstwo Zdrowia szykuje nowe zasady podziału pieniędzy między regionalnymi oddziałami Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli Sejm je zatwierdzi, Mazowsze dostanie więcej pieniędzy na leczenie pacjentów niż dotychczas.

Do Warszawy przyjeżdżają na leczenie pacjenci z całego Polski. / Fot. Katarzyna Prokuska/Gazeta KrakowskaDyrektorzy mazowieckich lecznic wierzą, że to koniec z niesprawiedliwym traktowaniem warszawskich szpitali.Do tej pory każdy z regionalnych oddziałów funduszu dostawał kwotę obliczoną według specjalnego wzoru. Najważniejszym kryterium była liczba ubezpieczonych przebywających na terenie oddziału, czyli potencjalnych pacjentów. W efekcie województwa dostawały prawie tyle samo pieniędzy niezależnie od tego, jak kosztowne zabiegi przeprowadzały. Zdaniem lekarzy, środki powinny być przydzielane nie tylko ze względu na liczbę pacjentów, ale też rodzaj świadczeń medycznych udzielanych w placówkach poszczególnych regionów.

W Warszawie jest największe skupisko wysokospecjalistycznych szpitali, klinik, instytutów. Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Kardiologii w Aninie czy największa w kraju klinika przy Banacha to tylko niektóre placówki znane w całej Polsce. Stołeczne lecznice mają najnowocześniejszy sprzęt i wykwalifikowaną kadrę medyczną. Do Warszawy przyjeżdżają na leczenie pacjenci z całego Polski. – Mazowsze, podobnie zresztą jak Śląsk, jest specyficznym regionem i potrzebuje więcej pieniędzy – wyjaśnia Jerzy Serafin, rzecznik mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dodaje, że obecne przepisy nie uwzględniają tego, że wykonuje się tutaj najwięcej kosztownych i skomplikowanych zabiegów, także dla pacjentów spoza regionu. Na obecnym podziale korzystają małe i biedne szpitale, w których koszty udzielania świadczeń medycznych są zdecydowanie niższe niż w wielkich, wyspecjalizowanych szpitalach.

– Choć na Mazowszu i na Śląsku, dwóch największych oddziałach Funduszu robi się aż 80 procent świadczeń medycznych w skali całego kraju, to dotąd dostawały mniej pieniędzy – mówi Serafin.
Rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ podkreśla, że w tym roku ponad 90 mazowieckich lecznic podpisało kontrakty o ok. 6 procent niższe w porównaniu do ubiegłorocznych umów. W rezultacie - choć pacjentów stale przybywa - dyrektorzy w tym roku mają jeszcze mniej pieniędzy na ich leczenie.

Dr Jarosław Rosłon, szef Związku Pracodawców Szpitali Samorządu Województwa Mazowieckiego cieszy się, że rządzący w końcu dostrzegli problem Mazowsza. - Do tej pory nikt nawet z nami o tym nie rozmawiał - mówi Rosłon. - A sytuacja jest wręcz absurdalna: według obowiązujących przepisów województwo, które ma 2 szpitale i to, które ma ich 40, dostawały tyle samo pieniędzy - dodaje.

– To prawda, że obecna zasada podziału środków w mniejszym stopniu uwzględniała potrzeby dużych oddziałów – komentuje Paweł Trzciński, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. – Mamy nadzieję, że opracowywany przez nas nowy wzór będzie bardziej sprawiedliwy – dodaje.

Nowe zasady podziału pieniędzy, które przygotowuje Ministerstwo Zdrowia będą nadal uwzględnić liczbę pacjentów, ale także koszt i rodzaj udzielonych świadczeń. Zasady zostaną określone w nowelizacji ustawy zdrowotnej. Zajmie się nią Sejm na najbliższym posiedzeniu 22 sierpnia. W przyszłym roku NFZ ma do rozdysponowania 46 mld zł między poszczególnymi oddziałami. Jeśli Sejm znowelizuje ustawę zdrowotną, już w 2008 roku najwięcej pieniędzy z Funduszu dostaną Mazowsze, Śląsk i województwo zachodniopomorskie.

Marta Jurga, Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.