Facebook Google+ Twitter

Warszawskie Targi Książki. Co w programie?

Czasami jedna dobra książka potrafi odmienić życie, odsłaniając nową perspektywę. Warto szukać dzieł, mających taką moc. Poszukiwaniom w maju sprzyjają rozpoczęte właśnie Warszawskie Targi Książki, które potrwają do niedzieli.

 / Fot. wtk"Czytanie literatury nie jest czytaniem martwych, obojętnych znaków [...], lecz otwieraniem okna, przez które widać inny, lecz także nasz świat, świat zamieszkiwany przez innych ludzi, którzy trudzą się, by zrozumieć świat za pomocą słów i za pomocą tych samych słów swoje rozumienie starają się nam przekazać.

Właściwie nie są to okna: raczej drzwi, przez które wchodzą inni ludzie ze swoimi problemami, zachwytami, ze swoim sposobem mówienia, ze swoimi gestami, ze swoimi przerażeniami" - napisał parę lat temu prof. Michał Paweł Markowski.

 / Fot. PANTysiące tego rodzaju okien czy też drzwi uchyliło podczas Warszawskich Targów Książki ponad 850 oficyn wydawniczych. Bo tylu wystawców liczy tegoroczna, szósta edycja, jednej z największych wystaw książkowych w Europie. Na Stadionie Narodowym można przebierać w ofercie zarówno wydawców polskich, jak i zagranicznych, których w tym roku przybyło ponad 250 z 28 krajów.

Krótko mówiąc to doskonała szansa, by w jednym miejscu i czasie zaopatrzyć się w dobrą literaturę prosto ze źródła. Przy okazji z korzyścią dla kieszeni, bo większość wystawców proponuje rabaty. Targi to także możliwość, by przyjrzeć się temu, co obecnie dzieje się w literaturze, czyli nowościom wydawniczym. / Fot. Stadion Narodowy

Éric-Emmanuel_Schmitt / Fot. AsclepiasImponująco przedstawia się również liczba autorów, z którymi odbędą się spotkania podczas WTK. Jest ich w tym roku ponad 800. Wśród pisarzy z zagranicy zwracają uwagę m.in. Francuzi: Eric Emanuel Schmitt - jeden z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy i dramaturgów, czy autor kryminałów Pierre Lemaitre.

Swoją najnowszą książkę, pt. Gdzie ci mężczyźni?, która w polskim przekładzie ukazała się w kwietniu tego roku, będzie promował amerykański psycholog Philip Georg Zimbardo, który zasłynął m.in. z przeprowadzenia tzw. eksperymentu stanfordzkiego. Interesująco zapowiada się również spotkanie z Edwardem Lucasem, redaktor brytyjskiego tygodnika The Economist, znanym w Polsce dzięki książce diagnozującej kondycję Rosji (Podstęp).

Wśród polskich autorów warto z pewnością wymienić Olgę Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka, z którym można będzie porozmawiać m.in. o najnowszych jego książkach (Życie to jednak strata jest oraz Wschód), Sylwię Chutnik, Marcina Szczygielskiego, Julię Hartwig, Hannę Krall, Wojciecha Cejrowskiego, Magdalenę Tulli, Jarosława Marka Rymkiewicza, Marka Bieńczyka, Zygmunta Miłoszewskiego czy Marka Krajewskiego.

Nie sposób wyliczyć wszystkich. Pełna lista, wraz z miejscami i terminami spotkań znajduje się pod tym adresem: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/program/autorzy/Philip Zimbardo / Fot. Jdec

Mocnym akcentem tej edycji Warszawskich Targów Książki jest udział Francji jako gościa honorowego. Oznacza to m.in. liczną reprezentację pisarzy znad Sekwany. Wydarzeniem towarzyszącym będzie Przegląd Nowego Kina Francuskiego oparty na adaptacjach literackich. Najlepsze filmy zostaną pokazane w warszawskim kinie Muranów (13-19 maja). Warto obejrzeć ponadto wystawę Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki „Kultury”, upamiętniającą twórcę paryskiej „Kultury” i Instytutu Literackiego.

Warto mieć na uwadze, że sobota na targach jest Dniem Reportażu. Przez cały dzień odbywać się będą spotkania z autorami i tłumaczami – finalistami szóstej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: Swietłaną Aleksijewicz, Izą Michalewicz, Göranem Rosenbergiem, Drauzio Varellą, Michałem Olszewskim, ale także Martinem Pollackiem. Oba wydarzenia - WTK i Nagroda - są ze sobą związane od początku.

Kolejnym ciekawym i słusznym pomysłem Targów, wykorzystującym efekt synergii jest wyeksponowanie w tym roku tematu teatru. Sprzyjają temu szczególnie okoliczności. W tym roku mija 250. rocznica ustanowienia w Polsce instytucji teatru publicznego. Z tego względu patronem tej edycji Targów został Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, który zaprezentuje bogatą ofertę wydawniczą kilkunastu oficyn i zaprosi na spotkania z wybitnymi ludźmi teatru.

Oprócz tego w programie Warszawskich Targów Książki debaty, dyskusje, prezentacje laureatów konkursów i plebiscytów, liczne animacje literackie i zajęcia artystyczne. Zaplanowano mnóstwo wydarzeń. Szczegóły na stronie: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/
 / Fot. pliny

Godziny otwarcia:
15 maja 2015 (piątek) 10.00-19.00
16 maja 2015 (sobota) 10.00-19.00
17 maja 2015 (niedziela) 10.00-17.00

Cennik biletów:

- bilet ulgowy jednorazowy – 5 zł
- bilet normalny jednorazowy – 12 zł
- bilet rodzinny jednorazowy – 20 zł
- imienny karnet wielokrotnego wstępu dla 1 osoby - 30 zł

Wstęp wolny we wszystkie dni targowe
- dziennikarze i blogerzy za okazaniem legitymacji prasowej po dokonaniu rejestracji
- zorganizowane grupy akademickie, szkolne i przedszkolne - wstęp wolny we wszystkie dni
targowe po wypełnieniu formularza rejestracyjnego na targi-ksiazki.waw.pl
- dzieci poniżej 12 roku życia
- seniorzy po 70 roku życia
- osoby z widoczną niepełnosprawnością w towarzystwie opiekuna
- osoby bezrobotne, zarejestrowane w Urzędzie Pracy m.st. WarszawyTego autora również:
Kultura Dostępna, czyli bilety za dychę
Filharmonia w Szczecinie najpiękniejszym budynkiem w Europie
Nie żyje jeden z najbardziej utalentowanych polskich designerów

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.