Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13906 miejsce

Warszawskie zabytki. Pałac Lubomirskich

Na placu Za Żelazną Bramą w Warszawie stoi nieco zapomniany dziś pałac Lubomirskich. Wybudowany na początku XVIII wieku dla rodziny Radziwiłłów, przechodził z rąk do rąk, by stać się m.in. własnością Aleksandra Lubomirskiego. W czasie II wojny doszczętnie zniszczony, został odbudowany w latach 40. XX wieku. Z pałacem tym wiąże się jednak pewna ciekawostka architektoniczna...

Pałac Lubomirskich. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Warszawa_Lubomirskich_Palace.jpg&filetimestamp=20080811184943Pałac, wybudowany na początku XVIII wieku w stylu barokowym, przebudował pod koniec wieku XVIII architekt Jakub Hempel, na zlecenie Aleksandra Lubomirskiego, nowego właściciela pałacu. Nowa, klasycystyczna fasada zyskała 10 kolumn, oficyny od podwórza i piętro w korpusie głównym.

Budynek nie miał jednak szczęścia i raz po raz zmieniał właścicieli i swe przeznaczenie. Należał np. do rządu Królestwa Polskiego i w czasie powstania listopadowego mieścił urzędy i lazaret. Gdy w 1834 roku kupił go finansista Abraham Simon Cohen, pałac przebudowano tak, by mogły w nim funkcjonować sklepy, stragany, mieszkania, a nawet żydowski dom modlitewny. Pałac, przez wiek XIX i początki XX wieku systematycznie podupadał. Dzieła zniszczenia dopełniła II wojna, bo już we wrześniu 1939 roku Niemcy spalili budynek.Plac Żelaznej Bramy między murem getta i pałacem Lubomirskich widziany od strony Hal Mirowskich w maju 1941 roku. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Bundesarchiv_Bild_101I-134-0791-29A,_Polen,_Ghetto_Warschau,_Ghettomauer.jpg&filetimestamp=200812090620

W roku 1950, po 3 latach odbudowy, pałac przywrócono do dawnych kształtów. W roku 1970 pałac Lubomirskich ponownie stal się sławny. Decyzją Mariana Spychalskiego, postanowiono pałac obrócić tak, by zamykał kompozycję Osi Saskiej (od Krakowskiego Przedmieścia do placu Za Żelazną Bramą, przez Ogród Saski).

Twórcą operacji, trwającej od 30 marca do 18 maja 1970 roku, był Aleksander Mostowski. Pałac odcięto od fundamentów i na specjalnych kratownicach, po torach, przesuwano go na nowe miejsce. W efekcie tej operacji budynek obrócono o 78 stopni. Fragmenty kratownic i podtorza pozostawiono pod pałacem. Dzięki tej akcji pałac Lubomirskich zamyka perspektywę tzw. Osi Saskiej.

Pytanie konkursowe:


Proszę wymienić dwa inne przykłady warszawskich budynków, które także zostały przesunięte i podać ich dokładną lokalizację.

Pierwsza osoba, która udzieli poprawnej odpowiedzi, wpisując ją w komentarzu, otrzyma od nas książkę: "Zimowy ogród" Bernarda Cornwella.
Przypominamy o konieczności pełnej rejestracji w serwisie (zdjęcie oraz dane osobowe).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To już wyglądam listonosza:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Konkurs wygrała Ewa Krzysiak :-) Książkę już wysłaliśmy pocztą. Podobne konkursy obiecuję niebawem :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi się. Ja wiedziałem o kościele i rogatkach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://owarszawie.bloog.pl/id,1959041,title,BUDOWLE-I-POMNIKI-PRZESUWANE-w-WARSZAWIE,index.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

1,kościół przy ul. Leszno (vis a vis kina Femina) - przesunięty w związku z budową trasy W-Z
2. rogatki praskie rozsunięte w celu poszerzenia ulicy Zamojskiego ),
3. mauzoleum Przeździeckich przy kościele pw. Św. Piotra i Pawła przy ulicy E. Plater

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.