Facebook Google+ Twitter

Warszawskie zagadki W24. Plac Powstańców Warszawy, kiedyś Napoleona

W kolejnej zagadce dotyczącej znajomości Warszawy pytaliśmy o przedwojenną nazwę placu Powstańców Warszawy. Z poprawną odpowiedzią, wprost z metra, zadzwoniły do nas dwie osoby. Gratulujemy!

 / Fot. Tomasz KowalskiPlac Powstańców Warszawy ma za sobą długą historię. My w zagadce sięgnęliśmy do czasów przedwojennych.

Pytaliśmy jaką nazwę nosił plac Powstańców Warszawy przed wybuchem II wojny światowej.
Poprawna odpowiedź brzmi: plac Napoleona.

Tak odpowiedzieli dwaj panowie: Stanisław Szewczyk i pan, który przedstawił nam się jako "przedwojenny warszawiak".

Warszawskie zagadki W24 na infoscreenie w metrze

Plac Powstańców Warszawy nosi tę nazwę dopiero od roku 1946, dla uczczenia walk powstańczych, co upamiętnia płyta z napisem: ""Na tym placu 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17 Kompanie Batalionu „Kiliński” Armii Krajowej rozpoczęły heroiczne walki Powstania Warszawskiego" (faktycznie, pierwsze strzały padły na Żoliborzu, ale nie były zaplanowanym działaniem).

Pierwotnie plac nosił kilka innych nazw. Od 1823 do 1870 roku był nazywany placem Dzieciątka Jezus, bo tu stał szpital pw. Dzieciątka Jezus. W 1870 roku został placem Wareckim, a od 1921 placem Napoleona (z pomnikiem cesarza). O tym, że pomnik Napoleona stanął na placu Powstańców Warszawy informowaliśmy kilka tygodni temu.

Obecnie na placu zachowały się tylko dwa budynki sprzed wojny. Jeden z nich to hotel Warszawa (do 2002 roku, obecnie w remoncie), przed wojną drugi co do wysokości budynek mieszkalny w Europie. Powstał w 1934 roku i był pierwszym wieżowcem w stolicy (66 metrów wysokości, 17 pięter). Był siedzibą Towarzystwa Ubezpieczeniowego Prudential. Zaprojektował go Marcin Weinfeld, a autorem jego stalowej konstrukcji był Stefan Bryła (twórca pierwszego w dziejach mostu spawanego w Maurzycach pod Łowiczem). W 1937 roku na 16. piętrze biurowca rozpoczęła pracę Eksperymentalna Stacja Telewizyjna. 5 października 1938 roku zaczęto nadawanie próbnych programów telewizyjnych.

Do budowy Prudentialu zużyto 2 mln. cegieł, 2 tys., ton cementu, 1,5 tys. ton stali. Ta solidna konstrukcja przetrwała wojnę, choć wnętrza zostały całkowicie wypalone.

Po wojnie budynek został odbudowany, ale w nieco innym kształcie. Ulokowano w nim Hotel Miejski, czyli późniejszy hotel Warszawa.

Drugi budynek przedwojenny, to Bank Zjednoczonych Ziem Polskich (pl. Napoleona róg Moniuszki) z 1914 roku, w którym mieści się obecnie oddział TVP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z balkonu niekiedy TV daje widok na plac. To z placu jest jedno z wejść do NBP. Tam też na placu jest Dom Chłopa. W pobliżu kawiarnia i sklep Wedla itp i itd
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.