Facebook Google+ Twitter

Warszawskie zoo. Dla nich warto odwiedzić to miejsce

Już w tym miesiącu można podziwiać na wybiegu młodą żyrafę - Lokatkę oraz antylopę bongo. Obie urodziły się niedawno w warszawskim zoo przy ulicy Ratuszowej.

Żyrafa Lokatka i jej tata Largo / Fot. Kamila GlińskaLokatka urodziła się 13 maja, po 15 miesiącach przebywania w łonie matki. Swoje imię zawdzięcza sponsorowi - bankowi PKO BP, który w lipcu dokonał honorowej adopcji młodej żyrafy.

Żyrafy w dniu urodzenia mierzą przecietnie prawie 2 metry i ważą około 50 kg. Ten parzystokopytny ssak to jedyny gatunek, u którego wzrost mierzy się do czubka głowy, nie do kłębu. Samce, większe od samic, osiągają wzrost do ponad 5 metrów i wagę ponad 1300 kilogramów. Rekordowe wymiary zanotowane u samca żyrafy Rotschilda wynosiły 5,87 m wysokości i 2000 kg masy ciała.

Lokatka najwięcej czasu spędza z mamą Lissą i ojcem Largo.

Żyrafy w ZOO / Fot. Kamila GlińskaDieta żyrafki bazuje jeszcze na mleku rodzicielki i tak będzie mniej więcej do czasu, gdy ukończy rok, ale generalnie po upływie 2. miesiąca życia, żyrafy zaczynają powoli odżywiać się pokarmem stałym, tj. liścmi i trawą - czego dowiedzieliśmy się od opiekunów pięciu żyraf znajdujących się w zoo.

Żyrafa nie sprawia swoim opiekunom większych problemów, jest raczej grzeczna. Co robi Lokatka w chwilach wolnych? - W ciągu dnia lubi sobie pobiegać. Gania gołąbki - mówi pan Rafał, zajmujący się żyrafami.

Chód tych zwierząt nazywany inochodem. Długośc ich życia to nawet 30 lat w ogrodach, około 25 w naturze.

Kolejną atrakcją zoo jest urodzona 31 lipca antylopa bongo.

Poród zaczął się na wybiegu podczas burzy, ale przebiegł bez komplikacji. - Mama antylopy, Pola nie chciała do siebie nikogo dopuścić, gdy przyszedł czas na to, aby wydać dziecko na świat. Tata Franek także był szczerze zainteresowany tym, co się dzieje - zapewniają opiekunowie.

Antylopy bongo / Fot. Kamila GlińskaMłoda antylopa nie ma jeszcze imienia, czeka na adopcję, ale już można ją zobaczyć na wybiegu wraz z innymi zwierzętami. Jej sierść jest już jak u dorosłych osobników, a z czasem wyrosną jej rogi. Na razie jest płochliwa i ukrywa się przed zwiedzającymi w cieniu, pod krzakami, jak najbliżej matki.

Antylopy bongo to największe spośród afrykańskich antylop. Są częstym celem polowań, dlatego trudno spotkać je na wolności. W europejskich ogrodach zoologicznych hodowane są rzadko.

Zoo można odwiedzac codziennie w godzinach 9-18. Ceny biletów to 16 zł normalny i 11 zł ulgowy oraz rodzinny (2 osoby dorosłe i min. 3 dzieci) 11 zł od osoby. Bilety są ważne przez 3 miesiące od daty zakupu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Już jakiś czas wybieram się do warszawskiego zoo, ale zawsze coś staje mi na przeszkodzie. Może wreszcie mi się uda. /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.08.2010 15:19

Artykuł 32 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

1.-Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

2.- Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.08.2010 15:18

Kamilko czy możesz pomóc otworzyć ZOO dla wszystkich osób a więć i tych, którym brakuje pieniędzy na bilet?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.