Facebook Google+ Twitter

Warszawsko - ostrowieckie "Stosunki prawne"

Na zaproszenie Roberta Maja, założyciela TeatROOM-u, który w założeniu swoim ma przybliżać teatromanom osiągnięcia polskiego postdramatu, w Ostrowcu Świętokrzyskim zagościł 5 czerwca 2017 roku spektakl "Stosunki prawne" Szymona Turkiewicza.

Magdalena Engelmajer i Sławomir Głazek w 'Stosunkach prawnych'. / Fot. Krzysztof KrzakPortal prawniczy openlaw.pl podaje następującą definicję stosunku prawnego: "to taki rodzaj stosunku (relacji), w którym wyznaczona przez normy prawne sytuacja prawna jakiegoś podmiotu jest połączona w taki czy inny sposób z sytuacją prawną drugiego podmiotu (...) determinuje zachowanie drugiej strony (działanie i zaniechanie)). Połączenie to następuje poprzez uprawnienia i obowiązki (...). Istnieniu uprawnienia odpowiada istnienie roszczenia, które zabezpieczone jest możliwością zastosowania przymusu".

Wydaje się, że ta lub bardzo podobna definicja legła u podstaw (i wybrzmiewa z offu tuż po podniesieniu kurtyny) scenariusza dwuosobowej sztuki "Stosunki prawne" napisanej przez Szymona Turkiewicza. Jej prapremiera odbyła się w maju 2013 roku i z powodzeniem jest grana w Pałacu Zamoyskich przy ulicy Foksal 2 w Warszawie i wielu innych. Magdalena Engelmajer jako Ona. / Fot. Krzysztof KrzakTurkiewicz, także reżyser i autor muzyki spektaklu, wykorzystał w przedstawieniu temat stary jak świat a dotyczących wzajemnych relacji kobiety i mężczyzny (sięgając nawet w jednej ze scen do mitologii greckiej), znaczonych wzajemnymi animozjami i trudnościami w porozumieniu. Osobliwością jest to, że bohaterowie sztuki "Stosunki prawne" nie rozmawiają ze sobą zwykłym językiem lecz prawnymi formułkami, tekstami żywcem wyjętymi z protokołów sądowych, pozwów czy kodeksów prawniczych. Stają się wręcz podmiotami prawnymi. Zafascynowana kodyfikacją każdej dziedziny życia człowieka bohaterka opracowuje nawet opasły "Kodeks damsko - męski". Celne (co potwierdza reakcja widzów, widać odnajdujących w przedstawionych sytuacjachSławomir Głazek jako On. / Fot. Krzysztof Krzak zdarzenia znane z autopsji) obserwacje codziennych relacji dwojga osób Szymon Turkiewicz podaje w lekkiej, komediowej - czasem wręcz groteskowej -formie. Doskonale w tej formule odnajdują się występujący w "Stosunkach prawnych" aktorzy: Magdalena Engelmajer (także autorka scenografii i kostiumów) i Sławomir Głazek. Zarówno w scenach pokazujących relację: prawnik - klientka, jak i partner - partnerka potrafią stworzyć przekonujące postaci. Ten brawurowy aktorski duet sprawia, że produkcja Duetu Artystycznego ME/ST (Magdalena Engelmajer/Szymona Turkiewicz) jeszcze długo zapewne cieszyć się będzie powodzeniem u widzów.

Od lewej: Szymon Turkiewicz, Magdalena Engelmajer, Sławomir Głazek i Robert Maj podczas spotkania po spektaklu. / Fot. Krzysztof KrzakPrezentacja "Stosunków prawnych" w Ostrowcu Świętokrzyskim miała jeszcze ten dodatkowy "smaczek", że aktor grający w nim jedną z dwóch głównych ról pochodzi z tego miasta. Sławomir Głazek uczył się w tutejszym Liceum Ogólnokształcącym nr III im. Władysława Broniewskiego (spotkał się z uczniami tej szkoły przed południem). Po ukończeniu warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w 1987 roku na dwa sezony trafił do Teatru Rampa, by potem na długie lata zakotwiczyć w Teatrze Polskim, gdzie grał z największymi tuzami aktorstwa polskiego (m.in. ze Zbigniewem Zapasiewiczem) pod kierunkiem najlepszych reżyserów, w tym z Kazimierzem Dejmkiem. W najbliższym czasie rozpoczyna w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie próby do spektaklu w reżyserii Marcina Hycnara, od czerwca nowego dyrektora artystycznego tej sceny.Fragment wystawy prac Stanisława Dulnego. / Fot. Krzysztof Krzak Głazek znany jest też z ról w wielu serialach, m.in. "Teraz albo nigdy", "Ojciec Mateusz", "Czas honoru", "Komisarz Alex" czy "Ranczo". O swojej pracy na planie filmowym i na scenicznych deskach aktor opowiadał podczas spotkania z widzami po spektaklu. Prowadzone ono było przez Roberta Maja, który "Stosunki prawne" do Ostrowca Świętokrzyskiego ściągnął i zaprezentował w ramach założonego przez siebie TeatROOm-u. Spektaklowi towarzyszyła wystawa fotograficzna "Akty" Stanisława Dulnego, jednego z najbardziej utalentowanych i uznanych fotografików ostrowieckich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.