Facebook Google+ Twitter

"Warsztat pisarza", czyli porady, jak pisać

Chcesz napisać opowiadanie, nowelę, powieść? Podręcznik "Warsztat pisarza" z humorem radzi, jak to zrobić. Autor książki D.V. Swain był wykładowcą Professional Writing Program na Uniwersytecie w Oklahoma.

Chcesz napisać opowiadanie, nowelę, powieść…? Podręcznik „Warsztat pisarza” z humorem radzi, jak to zrobić. Autor książki, Dwight V. Swain, napisał wiele opowiadań, książek i scenariuszy filmowych. Należał do najwybitniejszych teoretyków i praktyków kreatywnego pisania. Był wykładowcą Professional Writing Program na Uniwersytecie w Oklahomie.

Autor zwraca uwagę, że istotne elementy fabuły to:
(1) Sytuacja. (2) Bohater. (3) Cel. (4) Przeciwnik. (5) Katastrofa. Oto jeden z przykładów
(str. 143), na którym je ilustruje:
(1) Samotna, sfrustrowana i zmęczona życiem w domu,
(2) wdowa Irene Borne
(3) pragnie poślubić owdowiałego Franka Dawesa.
Czy straci szansę z powodu swojej
(4) samolubnej, świętoszkowatej córki, Connie,
(5) oskarżającej ją o brak zasad moralnych?

W tym poradniku o sztuce pisania D. V. Swain dużą wagę przypisuje kreowanym przez pisarza emocjom: „Opowieść to jak samochód napędzany uczuciami”. Znaczenie mają reakcje postaci powołanych przez pisarza, a nie fakty (np. burza). I tu autor proponuje, aby się zastanowić, jak na błyski i grzmoty zareaguje właściciel wesołego miasteczka, a jak rolnik. Czym ta burza będzie dla dyżurnego inżyniera w elektrowni, czym dla sprzedawcy parasoli, a czym dla gospodyni, która szuka wymówki, aby dzisiaj nie robić prania.

W poradach dla potencjalnych pisarzy D.V.Swain rozważa różne kwestie. Omawia między innymi, jak pracować nad początkiem, rozwinięciem i zakończeniem opowieści, jak planować swoją pracę, jak kreować bohaterów.

W gromadzeniu materiałów, oprócz rozmów z ludźmi, obserwacji scen z życia, autor zaleca korzystać z gazet, czasopism, pism administracyjnych i poradników. Nie ma w tym zestawie internetu. Nie może być, bo D.V. Swain napisał tę książkę w 1965 roku. Toteż reklama wydawcy u góry okładki: „Słynny amerykański podręcznik już w Polsce!” brzmi nieco żartobliwie.

Zgadzam się z opinią pisarza Jacka Winiarskiego zamieszczoną na tylnej okładce: „Ta książka jest niesamowita. I wyjątkowo pomocna, jeśli poważnie myślisz o pisaniu i publikowaniu."

Tytuł: „Warsztat pisarza. Jak pisać, żeby publikować”
Autor: Dwight V. Swain (1915-1992)
Wydawnictwo AG-TEL, 2010
Z angielskiego przełożyła Magdalena Burdzy- Barrington.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

No i znalazłem to czego chciałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nikola
  • Nikola
  • 19.11.2010 18:24

Świetna książka! Zachęcił mnie Pan i nie zawiodłam się. Piszę od kilku lat i jak do tej pory wyłącznie do szuflady. Dzięki książce, odważyłam się wyjąć, strzepnąć kurz, przeczytać, poprawić. nabrałam nowych sił do zmagania z piórem. Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agnieszka Zdanowska
  • Agnieszka Zdanowska
  • 02.11.2010 11:04

Bardzo ciekawa recenzja. Udało mi się przejrzeć książkę w księgarni i już wtedy wydała mi się ciekawa. Po Pana recenzji chętnie ją kupię, bo zawsze marzyłam, aby spróbować własnych sił. Pozdrawiam wszystkich przyszłych pisarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mieczysław
  • Mieczysław
  • 21.10.2010 17:11

Szanowny Panie Tadeuszu!Lapidarna,ale bogata w treści, recenzja wspaniałej książki zachęci mnie, jak innych czytelników-Wiadomości.pl- do sięgnięcia po nią.Być może zaispiruje nas do napisania chociaż małego artykuliku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.