Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6358 miejsce

Warsztaty plastyczne z norweską malarką Torun Katariną Linge

25 marca przed południem, w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu odbyły się warsztaty dla dzieci z norweską artystką Torun Katariną Linge, która przyjechała do miasta na zaproszenie Burmistrza, Tomasza Kurasińskiego, z wystawą swoich prac.

 / Fot. archiwum bibliotekiKoordynatorką tych niecodziennych warsztatów była Mariola Głuszek, bibliotekarka, która prowadzi w bibliotece cykliczne „Spotkania sobótkowe” dla dorosłych. Pomagały jej Patrycja Utrata praktykantka, oraz Gabriela Rożek - uczennica zbąszyńskiego gimnazjum, która tłumaczyła rozmowy między artystką a dziećmi. Spotkanie z angielskojęzyczną artystką też miało dodatkowe, lingwistyczne znaczenie dla dzieci biorących udział w zajęciach. Okazało się zresztą, że język angielski zaproszonej artystki był niekiedy dla dzieci zrozumiały, co bardzo ucieszyło organizatorów i same dzieci.

 / Fot. archiwum bibliotekiDzięki sąsiadującej z biblioteką firmie "Emar" dzieci otrzymały bezpłatnie profesjonalne podobrazia do prac plastycznych. Biblioteka przygotowała różne materiały plastyczne i nie tylko: stare zdjęcia, kolorowe gazety, tkaniny… - wszystko miało się przydać. Bezpośredni kontakt z artystką, która tłumaczyła dzieciom, w jaki sposób powstają jej własne obrazy, swoboda twórcza na warsztatach, zetknięcie się z wyobraźnią drugiego człowieka to bezcenna lekcja obcowania ze sztuką abstrakcyjną, która okazuje się wtedy zupełnie zrozumiałą.

 / Fot. archiwum bibliotekiDzieci poproszone zostały o stworzenie kolażu-autoportretu mentalnego. Czy się udało?
- Torun Katarina podkreślała, że każde dziecko wykonuje pracę tak, jak chce i zgodziła się, by kolaże wykonane przez dzieci zostały pokazane na jej własnym wernisażu w bibliotece tego samego dnia po południu. Taki gest malarki spowodował, że mali zbąszyńscy artyści mogli poczuć się wyróżnieni. A przecież budowanie wewnętrznej wartości dzieciaka jest bardzo ważne. Jeśli udało się przez takie warsztaty choć trochę – warto było je zrobić w bibliotece - mówi Anita Rucioch-Gołek.
 / Fot. archiwum biblioteki  / Fot. archiwum biblioteki  / Fot. archiwum biblioteki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pani Basiu ja mam możliwość opublikowania komentarza na FB, po zalogowaniu się do W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziwne. już nie można komentować przez Fb. Szkoda bo taki komentarz pojawiał się tam także, co popularyzowało artykuł. Dlaczego juz nie ma tej możliwości?
.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.