Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13971 miejsce

Warsztaty wokalne z Sonią Lachowolską

Już po raz drugi 28 lutego i 1 marca w Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie odbyły się warsztaty wokalne Speech Level Singing (SLS). Z tej okazji przyjechała aż z Krakowa Sonia Lachowolska pierwsza w Polsce nauczycielka śpiewu tą metodą,

Niedziela SLS w różnych stylach muzycznych, Sonia przy tablicy i słuchacze / Fot. Magdalena łowkielTechniką śpiewu SLS posługują się największe gwiazdy światowej wokalistyki, ale też aktorzy, by wymienić kilka znanych nazwisk takich jak: Lisa Minelli, Barbra Streisand, Stevie Wonder, Annie Lennox, Cher, Natalie Cole, Tony Curtis, Jane Fonda. Polskie gwiazdy śpiewające SLS-em to: Lora Szafran, Anna Serafińska, Dorota Miśkiewicz.

Warsztaty w Barczewie były skierowane do wszystkich osób chcących zapoznać się z tajnikami Speech Level Singing, ale wiadomo, że głównie na spotkanie z Sonią przybyli ci, którzy na co dzień bardziej lub mniej profesjonalnie zajmują się śpiewaniem, czy prowadzą zespoły wokalne.

W pierwszy dzień, czyli w sobotę warsztaty rozpoczęły się od dwugodzinnych zajęć grupowych tak zwanego wstępu do SLS, (niezbędnych dla osób mających po raz pierwszy kontakt z tą metodą). Początkujący SLS-owcy z wielkim zainteresowaniem słuchali bardzo ciekawego i obrazowego wykładu Soni, gdzie mowa była o fizjologii, o higienie głosu i o koniecznym dla bezpiecznego śpiewania balansie między angażowaną siłą mięśni a ilością używanego powietrza. Już po tym wstępie osoby, które zapisały się tylko na warsztaty grupowe, wykupiły sobie lekcje indywidualne, by nie tylko w teorii, ale i w praktyce poznać działanie tej metody operowania głosem.

Sonia i zapatrzeni warsztatowicze. / Fot. Magdalena ŁowkielPo dwugodzinnym sobotnim warsztacie grupowym zaczęły się lekcje indywidualne, w tym celu przyszli adepci sztuki wokalnej czy wokaliści amatorzy mieli przynieść nuty lub funkcje piosenki, którą chcą ćwiczyć. Lekcje indywidualne pokazały wszystkim na nie zapisanym, jak pracować nad każdym utworem, by brzmiał on dobrze technicznie, by śpiewało się lepiej i bez wysiłku w głosie. Sonia prezentowała proste, ale bardzo skuteczne ćwiczenia, które potem przekładaliśmy na przygotowaną piosenkę. Dużym plusem warsztatów indywidualnych było to, że pokazywała wszystko na własnym przykładzie, co pozwalało dogłębniej zrozumieć, co do nas mówi i bardzo szybko potrafiliśmy przenieść wszystkie ćwiczenia na swój głos.

Warsztat indywidualny- uczestniczka Amelka i Sonia / Fot. Magdalena ŁowkielNatomiast w niedzielę od godz. 9 do 11 odbył się drugi warsztat grupowy: SLS w różnych stylach muzycznych, była to dalsza część tzw. Master Class, gdzie Sonia mówiła o tym, jak, posiadając jedną dobrą i pewną technikę, używać różnych stylów muzycznych. Był to kolejny bardzo ciekawy wykład, który jeszcze głębiej wprowadził nas w tajniki metody SLS. Zapoznaliśmy się z informacjami, które wyjaśniły nam, dlaczego ta technika działa we wszystkich stylach muzycznych, zaczynając od popu, przez teatr muzyczny (musical), jazz, rock, na klasyce kończąc.

Mogliśmy się dowiedzieć, jakie ćwiczenia są dobre dla danego stylu. Wszyscy słuchali wykładu Soni z wielką uwagą i zainteresowaniem, zadawali pytania, na które Sonia bardzo precyzyjnie i wyczerpująco odpowiadała.
Po tych dwu godzinach tak jak i w sobotę były lekcje indywidualne.

Sonia objaśnia SLS w różnych stylach muzycznych. / Fot. Magdalena ŁowkielZdumienie uczestników warsztatów wywołała kondycja fizyczna Soni, gdyż pracowała ona właściwie bez przerwy od godziny 9 do 22 w sobotę, jak i w niedzielę. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Sonia jest niesamowita, wspaniale potrafi przekazać swoją wiedzę, jak również pięknie i lekko śpiewa. Z poczuciem wielkiego niedosytu opuszczaliśmy Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie, domagając się częstszych odwiedziny Soni i kolejnych warsztatów SLS.

Z tego miejsca chciałabym serdecznie podziękować pani dyrektor Marioli Łukowskiej za udostępnienie sali w Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie. Organizatorkami warsztatów były Magdalena Łowkiel, Anna Snochowska i Joanna Konecka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

waw
  • waw
  • 17.10.2010 08:35

Komentarz został ukrytyrozwiń

WARSZTATY SLS PRZEZNACZONE SĄ DLA:-WOKALISTÓW (różnych stylów: od klasyki przez jazz, pop aż do hard rocka)-AKTORÓW-OSÓB PRACUJĄCYCH GŁOSEM (dziennikarzy, spikerów, nauczycieli, animatorów kultury itp.)a także dla WSZYSTKICH OSÓB, które chcą:-nauczyć się dobrze śpiewać-poszerzyć swoją technikę-poprawić warunki głosowe W czasie spokojnej rozmowy nasze zewnętrzne mięśnie nie zakłócają pracy krtani, ponieważ nie dźwięk jest naszym głównym celem, tylko komunikacja. Tak więc krtań jest zrelaksowana. Takie położenie krtani nazywamy speech-level position (pozycją krtani na poziomie mówionym). Również z takim ułożeniem krtani powinniśmy śpiewać; będziemy wówczas mogli wydobywać dźwięk lekko i łatwo, tak jak wtedy, gdy mówimy. Nie ważne czy śpiewamy wysoko, czy nisko, głośno, czy cicho. Nie powinniśmy czuć żadnych zmian w naszym gardle. Dźwięk i słowa utworu mają brzmieć naturalnie.Metoda jest na tyle skuteczna, że pozwala nie tylko na poprawę jakości emitowanych dźwięków i ochronę aparatu głosowego przed skutkami napięć. Ćwiczenia w ramach SLS umożliwiają nawet zlikwidowanie skutków przeciążenia strun głosowych w postaci niewielkich guzków śpiewaczych (bez konieczności ingerencji chirurgicznej). Technika, która umożliwia takie właśnie śpiewanie nazywa się speech-level singing. Jej twórcą jest Seth Riggs.. Ta metoda wywodzi się z włoskiego siedemnastowiecznego belcanta. Wiadomo że w tamtych czasach była tylko muzyka kościelna, a Seth Riggers ją tylko odkrył na nowo, jego nowatorstwo polega na tym, że ta właśnie jedna technika ma zastosowanie w dzisiejszej muzyce, bo technika jest jedna zmieniają się tylko style muzyczne. Dzisiaj mamy pop, jazz, blues, muzykę klasyczną i wiele innych stylów muzycznych. Do wszystkich gatunków i stylów muzycznych technika SLS pasuje (jedna technika-wiele stylów muzycznych). .Do grona jego stałych uczniów należeli bądź należą m.in.: Anne Bancroft, George Benson, Didi Bridgewater, Richard Chamberlain, Cher, Natalie Cole, Tony Curtis, Jane Fonda, Janet Jackson, La Toya Jackson, Michael Jackson, Al Jarreau, Shirley MacLaine, Madonna, Lisa Minelli, Barbra Streisand, Stevie Wonder, Annie Lennox, David Gilmore (Pink Floyd), Bob Dylan, Ray Charles, Tina Turner, Jennifer Lopez, etc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję bardzo:) Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z muzyką idę przez życie, ale ze wstydem przyznam, że o istnieniu takiej techniki śpiewu, słyszę po raz pierwszy. :)
Wymienionych przez Ciebie wokalistów chętnie słucham, ale nie wiedziałam, że wykorzystują SLS.
Życzę sukcesów Tobie i Twojej grupie.
Plus za przybliżenie tajników tej metody śpiewania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.