Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9729 miejsce

Warto być patriotą, dla zdrowia

Czy to źle, że padło pytanie w formie polsko-angielskiej? Czym przejawia się patriotyzm i jakich sfer on dotyczy?

Polskie barwy narodowe na AirShow w Radomiu 2005 / Licencja CC / Fot. Przemyslaw Idzkiewicz / Fot. Wiadomości24Zacznijmy od definicji patriotyzmu. Zatem podając za Encyklopedią PWN - „patriotyzm - postawa łącząca przywiązanie i miłość do ojczyzny oraz solidarność z własnym narodem szacunkiem dla innych narodów poszanowaniem ich suwerennych praw.

Mogłoby się wydawać, że kosmopolityczne pytanie „cool” jest nie na miejscu. Jednak w obecnie nie jest to już takie proste. I to z dwóch względów.
Po pierwsze język angielski zadomowił się w naszym słownictwie, jak niegdyś łacina, czy język francuski. Takie więc sformułowanie można wybaczyć. Po drugie, żyjemy w czasach gdzie powstają coraz częściej interesy ponad narodowe i można być patriotą w wymiarze globalnym bez utraty narodowej tożsamości.

Dlaczego warto? Użyję tutaj porównania. A dlaczego warto spożywać witaminy? Właśnie dlatego, by organizm był zdrowy i sprawny. Postawy patriotyczne sprawiają, że cały naród staje się zdrowszy, sprawniejszy intelektualnie i duchowo. Nie ulega degrengoladzie zdegustowanych niektórych obywateli, którzy mają za złe wszystko i wszędzie.

Do czynienia mamy również z pojęciem patriotyzmu lokalnego. Bardzo ważnego z punktu widzenia zachowania lokalnych kultur i społeczności. Przywiązania do miejsc w których się wychowaliśmy, i w których żyjemy obecnie. Praca na rzecz tych lokalnych społeczności, to również przejaw patriotyzmu.

Krzewienie właściwych postaw, kreowania szacunku zarówno dla samego siebie jak i innych, uznawanie odmienności innych nacji w pełnym wymiarze tego słowa - nigdy nie będzie wywoływało negatywnego skutku w danym środowisku, społeczeństwie, narodzie.

Warto być patriotą, by dać przeciwwagę niebezpiecznemu nacjonalizmowi, gdzie niektórzy błędnie przypisują idee nacjonalistyczne postawom patriotycznym, a które jak wiemy z historii są niezwykle niebezpieczne i zawsze prowadzą do konfliktów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Bardzo podoba mi się takie, cool podejście do tematu:
Cyt. za art.
"Tak naprawdę, patriotyzm to postawa o wiele mniej ofiarna. Dotyczy niemal każdego aspektu naszego życia i każdego jego dnia. Sposobu bycia, wychowania dzieci, używanego słownictwa czy też angażowania się w mniejsze lub większe sprawy życia społecznego danego kraju, kontynentu a nawet świata."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Patriotyzm to nie tylko bohaterowie trudnych czasów, wielkie słowa i ważne symbole. Patriotyzm dzieje się każdego dnia, rozgrywa w naszym sąsiedztwie, przejawia w działaniach na rzecz naszego Miasta i najbliższego otoczenia.

Od małych rzeczy zaczyna się wychowanie do wielkich czynów. Głównym celem "Tygodnia Patriotycznego" jest zainspirowanie Polaków do patriotyzmu zarówno wobec wielkiej ojczyzny – kraju, jak i małych ojczyzn – swojego miasta, osiedla, sąsiedztwa.

Czym jest "Tydzień Patriotyczny" w skrócie?
To seria różnorodnych wydarzeń przygotowanych dla mieszkańców różnych miast, których wspólnym mianownikiem jest patriotyzm.

Projekt rozwoja się od roku 2008. Jego inicjatorem i koordynatorem są harcerki i harcerze z Okręgu Łódzkiego ZHR, a w tym roku po raz pierwszy inicjatywa przekroczyła granice województwa łódzkiego.

W ramach przewidzianych atrakcji i wydarzeń odbywają się historyczne gry miejskie, koncerty, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, projekcje filmowe, konferencje i debaty, pikniki - ale nie brakuje również apelów, akcji porządkowania grobów żołnierzy zasłużonych w walce o niepodległośći czy na przykład kolportażu specjalnie wydanego na tę okazję pisma. Dzieje się dużo - w każdym mieście robimy coś innego, na miarę naszych możliwości.

Do współpracy zapraszamy różne organizacje i firmy, dzięki których zaangażowaniu i wsparciu program "Tygodnia" stale się wzbogaca.

W tym roku "Tydzień Patriotyczny" odbywa się w Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Świebodzinie, Ostrzeszowie, Lublinie, Lubartowie, Zamościu i we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że za rok dołączą do nas kolejne miasta, i wspólnie udowodnimy, że Dzień Niepodległości może mieć atrakcyjny i adresowany do szerokiego grona naszych rodaków program!

KILKA DNI - MNÓSTWO MOŻLIWOŚCI - ŚWIĘTUJMY RAZEM - PRZYŁĄCZ SIĘ!

Więcej o inicjatywie dowiecie się ze strony: www.tydzienpatriotyczny.pl

Dołącz do nas na Facebooku! -> www.facebook.com/tydzienpatriotyczny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właściwie nie mogę nic zakwestionować w tej wyważonej opinii na b. dobrym poziomie. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.